UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

“Ekmek İstiyoruz, Gül de!”

Aydınlı’dan Bir Kadın İşçi

Yürürken biz, yürürken günün güzelliğinde,

Karanlık mutfaklara, gri fabrika kuytularına,

Dokunur apansız çıkan güneşin tüm parlaklığı,

Ve duyar insanlar bizim şarkılarımızı: Ekmek ve Güller! Ekmek ve Güller! 

1912 Ocağında başlayan bir grevde, kadın dokuma işçileri şöyle haykırıyorlardı; “Ekmek istiyoruz, gül de!” İstedikleri sadece karınlarını doyurmak değil, kadın olarak bu hayatın tüm güzelliklerini yaşayabilmekti de. 1857’de, greve çıkmaları engellenen ve yakılarak katledilen 129 kadın işçi, bizlere hem ekmek hem de gül için mücadeleyi yükselttiğimiz 8 Mart mirasını bıraktı.

UİD-DER Aydınlı temsilciliğimizde, 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü’nü kadınıyla erkeğiyle hep birlikte büyük bir coşkuyla kutladık. 8 Mart, bugün patronlar sınıfı tarafından adından “emekçi” kelimesi çıkartılarak insanların birbirlerine hediyeler alıp verdiği “anneler günü,” “sevgililer günü” gibi sıradanlaştırılarak, zihinlerimize işlenmek isteniyor. Bizler, 8 Mart’ın mücadele günü olduğunu, gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizle, şiirlerimizle, şarkılarımızla hep birlikte haykırdık.

Patronların kâr düzeninde kadın işçiler olarak iki kat daha fazla sömürülüyoruz. İşte tam da bu yüzden kadınlar olarak daha fazla mücadele etmemiz gerekiyor. Bunun için inanın sebebimiz çok. İşyerlerinde ucuz iş gücü olarak görülen biziz. İşten ilk atılan, şiddete, tacize, tecavüze, töre cinayetlerine kurban giden biziz. Reklamlarıyla, dizileriyle ekranlarda cinsel bir meta gibi gösterilen yine biz kadınlarız. Bu hayatın bütün nimetlerini kadınıyla erkeğiyle, birlikte yaratıyoruz. Peki, neden hâlâ açlık ve sefalet içinde yaşamaya mahkûm bırakılıyoruz? Ürettiklerimiz tüm insanlığın ihtiyaçlarını karşılayacak kadar bolken, bizler neden git gide yoksulaşıyor, sefaletin kucağına itiliyoruz?

Emekçi kadınların özgürleşmesinin yolu, kadınıyla erkeğiyle birlikte mücadele ederek kapitalist sistemi yıkmaktan geçiyor. Kadını bu denli zayıflatıp acizleştiren, köleleştiren sömürü sisteminin ta kendisidir. Kapitalist sistemi ortadan kaldırmaksa ancak, kadın işçilerin erkek işçilerle birlikte mücadelede yer almasıyla mümkün olacaktır.

Yaşasın 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü!

13 Mart 2012


...önceki
Dayanışma
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this