UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

“İşçi Dayanışması” Dağıtımında Cam Elyaf İşçileriyle Sohbet Ettik

Gebze’den eski bir cam işçisi

İşçi Dayanışması bültenimizi fabrika önlerinde ve işçi duraklarında işçi kardeşlerimize ulaştırmaya devam ediyoruz. Ben de vardiyam uygun oldukça bu dağıtımlara katılıyorum. Cam Elyaf fabrikasının önünde de İşçi Dayanışması bültenimizin dağıtımı yapılmakta ve bültenimizi işçi kardeşlerimize ulaştırmaktayız.

Son sayımızın dağıtımında Cam Elyaf işçileriyle sohbet ettik. Bir işçi kardeşime İşçi Dayanışması bültenimizi uzattım. “Kardeş, biz kadrolu işçi değiliz, sözleşmeli işçiyiz” diyerek almak istemedi. Ben de o işçi kardeşime dedim ki “biz işçileri kadrolu, sözleşmeli, taşeron olarak bölüyorlar. Senin bu bülteni daha çok okuman lazım, çünkü patronların sözleşmeli işçilik dayatmasına ancak birlikte mücadeleyle karşı koyabiliriz. İşçi Dayanışması bülteni işçinin mücadele kılavuzudur.” İşçi kardeşim, “bu işleri kiminle yapacağız?” dedi. Çalıştığım fabrikada ve genelde bütün fabrikalarda hep aynı sözlerle karşılaşıyorum: “Bu işçilerden bir şey olmaz…” Peki, aynı cam işçisine soruyorum 1966 Paşabahçe grevlerindeki cam işçisi de böyle mi demişti acaba? “Bu işçilerden bir şey olmaz” deniyor ama bir bakıyoruz cam işçisi tarih yazıyor.

Başka bir işçi kardeşim de İşçi Dayanışması bültenini okuduğundan bahsetti. Özellikle de işyerlerinde yaşanan olayların ve dünyadaki işçi hareketlerinin ilgisini çektiğini, bu haberlere televizyonda ve gazetelerde rastlayamadığını söyledi. Bir başka işçi kardeşim “bu bülten her ay bize geliyor, maddi yönünü nasıl karşılıyorsunuz?” dedi. Ben de dedim ki şu an vereceğin dayanışmayla! Dağıtımlarda duyarlı işçi kardeşlerimizin vermiş olduğu dayanışma yardımlarıyla, yani tüm işçi kardeşlerimizin destekleriyle İşçi Dayanışması bültenimiz büyüyecek.

Biz işçilerin işyerlerindeki sorunlarını, baskılara karşı verdiğimiz mücadeleleri, haklarımızı almak için neleri bilmemiz gerektiğini, işçi hareketini, işçinin haklarının neler olduğunu her gazete, her bülten yazmaz. Bunlar ancak İşçi Dayanışması bülteninde yazılır. Sen de İşçi Dayanışması bültenine yaz. Bu bülten senin ve işçi kardeşlerinindir. Bu yüzden sen de oku, sen de yaz.

İşçi Dayanışması Bültenine Sahip Çık! OKU! OKUT! Dayanışmayı Yükselt!

11 Kasım 2011


  "İşçi Dayanışması" dağıtımı

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this