UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

“Sosyal Hayat Diye Bir Şey Yok!”

UİD-DER’in, “Ücretler Yükseltilsin, İş Saatleri Kısaltılsın!” kampanyası başladı. Bu kampanyayı işçi kardeşlerimize anlatırken, hem kampanya hem de 1 Mayıs hakkında görüşlerini soruyoruz. Şifa Mahallesi'nde standımızı ziyaret eden iki işçiyle kampanyamız üzerine konuştuk.  

Nerede çalışıyorsunuz? Çalışma koşullarınızdan, çalışma saatlerinizden bahseder misiniz?

Metal işçisi: Metal sektöründe bir fabrikada çalışıyorum. Günde 10 saatten fazla çalışıyoruz. Cumartesi de çalışıyoruz. Sabah 8’den akşam 6’ya kadar fazla mesai kalıyoruz. Zorla mesaiye bırakıyorlar. “Kalacak mısın?” diye soran yok. “Bugün kalacaksın” diyorlar. İş güvenliğimiz yok. Mesai paralarımızı 10 gün, 15 gün hatta 20 gün sonra alıyoruz. Benim aldığım ücret, bekâr olmama rağmen bana yetmiyor.  Sosyal yaşam diye bir şey yok. Mesaiye kaldığımda akşam saat 8’de işten çıkıyorum eve geldiğimde saat 9 oluyor. Yemek mi yiyeyim, arkadaşlarımı mı göreyim? Hiç bir şey yapamıyorum. Yani sosyal hayat diye bir şey yok!

Kargo işçisi: Bir kargo firmasında çalışıyorum. Daha önceden burası örgütsüz bir işyeriymiş. 17 günlük bir direniş yaşandıktan sonra sendikalı bir işyeri haline gelmiş.  Sendikalı olmadan önce 16-17 saat çalışılıyormuş. Sendikalı olduk. Şimdi artık 8 saat çalışıyoruz. Ben bu işyerinde işe yeni başladım. Fabrikadaki 14 senelik işçiler, sendikalı olmadan önce sabah 9’da iş başı yaptıklarını, ertesi güne kadar köle gibi çalıştıklarını anlatıyorlar. Ben ilk defa sendikalı çalışıyorum. Daha önce çalıştığım yerlerden farkını da görüyorum. Meselâ, biz sendikalı bir iş yeri olarak mesaiye fazla kalmıyoruz. Fazla mesaiye kalsak bile hemen o günün akşamında mesai paralarımızı alıyoruz. Bu sendikalı olduğumuz için böyle. Sendikalı olmasaydık işverene boyun eğmek zorunda kalacaktık. Buradan tüm örgütsüz işyerlerindeki işçilere sesleniyorum; örgütlenin ve patronlara boyun eğmeyin!

Önümüz 1 Mayıs, işçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışma günü. UİD-DER “İş Saatleri Kısaltılsın, Ücretler Yükseltilsin!” adıyla bir kampanya yürütüyor. Kampanyamızdaki talepleri haykırmak için 1 Mayıs’ta yerimizi alacağız. Sizi, ailenizi ve çevrenizi yanımızda görmek isteriz.

Metal işçisi: Ben mutlaka katılacağım. Sizinle katılmayı çok istiyorum. Daha önce hiç 1 Mayıs’a katılamadım. Hep çalışıyordum 1 Mayıs’ta. Bu sene kardeşlerimi de alıp 1 Mayıs’a geleceğim.

Kargo işçisi: Ben sendikamla katılacağım. Ama şu an bir arkadaşımın yanına gidiyorum. Sizin bu yaptığınız çalışmayı ona anlatacağım. Çok güzel bir şey yapıyorsunuz, bunu çevremdeki insanlarla paylaşacağım.

Teşekkürler

10 Nisan 2012


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this