UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

12 Eylül’ün Hesabını Soralım!

Sarıgazi’den bir işçi

12 Eylül 1980’de biz işçilerin örgütlülüğü dağıtılmak istenmiş, grevler yasaklanmış ve insanların bir araya gelmeleri engellenmişti. Aradan geçen 31 yıl boyunca da henüz örgütlülüğü yükseltemedik. Bu darbenin amacı neydi, kime karşı böyle bir darbe yapıldığı biz genç kuşaklardan hep gizlendi. O dönemin işçilerinin yaptığı mücadeleler, grevler, direnişler de anlatılmadı. İnsanların çektiği acılar toprağın dibine gömülmek istendi. Unutturulmak istendi. Ama biz unutmuyoruz ve unutturmayacağız da. 12 Eylül 1980 darbesinde yaşananları unutmamak ve hesabını sormak üzere işçi kardeşlerimizi bir araya getirmek için 4 Eylül Pazar günü Sarıgazi temsilciğilimizde 12 Eylül konulu bir etkinlik düzenledik.

Etkinliğimize mahallelerimizden ve işyerlerinden birçok işçi arkadaşımız katıldı. Aynı zamanda derneğimiz UİD-DER’in başlatmış olduğu “Nükleer Santraller Şimdi Kapatılsın” adlı imza kampanyamızda tanıştığımız arkadaşlarımız da etkinliğimize katıldı.  Yaptığımız sunumda sermayenin ve devletin 12 Eylül  darbesine neden gerek duyduğunu, darbenin işçi sınıfı ve devrimciler açısından hangi sonuçlara neden olduğunu anlattık.

Etkinliğimize katılanlar arasında 12 Eylül darbesini duyanlar ama nedenini bilmeyenler de vardı. Yaptığımız sohbetlerimizde bir metal işçisi “yaşananları izlerken tüylerim diken diken oldu” diyerek neler hissettiği anlattı. Derneğimize ilk kez gelen başka bir arkadaşımız ise ailesinde 12 Eylül’ün etkisini yaşayanlar olduğu için darbenin sonuçlarını yakından gördüğünü ama nedenlerini ve 80 öncesi dönemdeki işçi sınıfının örgütlü gücünü bilmediğini söyledi.

Dostlar 80 öncesi dönemde işçi sınıfının, devrimcilerin örgütlü gücünden korkan burjuvazi faşizmi tırmandırarak ve ortalığın karışmasını sağlayarak 12 Eylül darbesini meşrulaştıracak tüm yolları denedi. Darbeyle mücadeleci işçileri, gencecik devrimcileri katletmiş ve tüm işçilerin üzerine korku salmayı başarmışlardı. Aradan geçen 31 yılda bizi kendi sınıfımıza, kendi tarihimize yabancılaştırarak bir araya gelmemizi engellemeye çabaladılar. Biz UİD-DER’li işçiler olarak bu oyunlara kanmıyoruz. Darbecilerden hesap sorulması ve darbe anayasasının kaldırılması için 11 Eylül Pazar Günü Kadıköy’de yapılacak mitinge hepinizi davet ediyoruz. Gelin hep birlikte darbecilerin yargılanması talebimizi haykıralım. Gelin hep birlikte 12 Eylül karanlığını yaratanlardan hesap soralım.  

7 Eylül 2011


...önceki
İşçi Kızı
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this