UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

12 Eylül Semineri

Gebze’den bir grup işçi

Geçtiğimiz Pazar günü Gebze UİD-DER temsilciğinde 12 Eylül faşist darbesini konu alan bir seminer düzenlendi. Etkinlikte öncelikle yaşanan son sürecin kısa bir sunumu yapıldı. Sonra sınıf mücadelesinde güneşe gömdüğümüz sınıf kardeşlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu.

12 Eylül 1980 askeri faşist darbesinin gerçek suçlularının kim olduğunun, darbenin niçin yapıldığının işlenmesi bizler için nice dersler içermekteydi. O sürece baktığımızda işçi hareketinin siyasal bir nitelik kazandığını görüyoruz. Buna bağlı olarak sermaye sınıfı yaşanan süreci durdurabilmek için uzun bir hazırlık evresinden sonra darbeyi gerçekleştirdi. Etkinlikteki slayt gösterisinde sermaye sınıfının temsilcilerinden Halit Narin’in söylediği sözler bunu doğruluyordu. Narin, “bugüne kadar onlar güldü biz ağladık şimdi sıra onlarda” diyerek askeri faşist darbenin kime karşı yapıldığını açık bir şekilde dile getiriyordu. 12 Eylül darbesi işçi sınıfının mücadelesini hedef almıştı.

Etkinlikte işçi korosunun söylediği devrimci marşlar, işçi arkadaşların okuduğu şiirler bizleri coşturdu. Etkinlik sırasında “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!”, “Örgütlen, Örgütle, Mücadele Et!” sloganlarını hep bir ağızdan haykırdık.

Evet, 12 Eylül’ün hesabını örgütlü işçi sınıfı soracak. Bunu yapabilmek için de örgütlü mücadelede yerimizi almalıyız. Hep duymuşuzdur toplum çok duyarsız diye. Doğru, işte 12 Eylül askeri faşist darbesi tam da böyle bir toplum yaratmak istiyordu. İşçi sınıfının mücadele geleneğini yok etmek için darbeyi planladılar ve işçi sınıfı doğru temelde örgütlü olmadığı için buna karşı koyamadı. Ama unutulmamalı ki karanlığın sonunda doğacak güneşli günler bizleri bekliyor. Bunun için mücadeleyi yükseltmeliyiz.

22 Eylül 2008


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this