UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

12 Eylül’ün Yıldönümünde Jandarma Gözetiminde Grev Kırıcılığı

Düzce’de bulunan Tekno Maccaferri fabrikasında, grevin 43. gününde, jandarma gözetiminde grev kırıcılığı yapıldı. Fabrikada toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 31 Temmuzda greve çıkmıştı. Jandarma, kapının önünde oturarak fabrikadan kamyon ve TIR giriş-çıkışına izin vermeyen işçileri tehdit etti ve zorla kapıdan uzaklaştırdı. Bir işçi jandarma müdahalesi sonucunda yaralandı. 12 Eylül darbesinin yıldönümünde yaşanan bu olay iktidarın işçi düşmanı yüzünü bir kez daha ortaya koydu.

Grev kırıcılığının ardından Evrensel Web TV’ye açıklama yapan Talat Çelik şu sözlerle işçilerin tepkisini dile getirdi: “daha önce bir kez grev kırıcılığı denendi. Suç duyurusu yaptık. Grevde çıkarılması gereken ürünün iş mahkemesi kararı ile çıkarılması gerektiğini söyledik. Bugün aynı girişim oldu. Grev gözcüleri aracı durdurup çıkan malda suç olup olmadığına bakmak zorunda. Biz suç olduğunu tespit ettik. Jandarmaya ihbarda bulunduk. Jandarma geldi işverenin yapmış olduğu suçu ortadan kaldıracağına yasadışı bir şekilde bizi zorbalıkla kenara çekerek aracın çıkmasını sağladı. Bizim burada durmamız suçsa eğer, savcılık gözaltı kararı verir, gereğini yapar. İnsanları hayvan gibi sağa sola itmek ne demek? Bu, kollukla işverenin işbirliği. Başka bir şey değil!”

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu jandarmanın grev kırıcılığıyla ilgili yaptığı açıklamada “12 Eylül darbesi OHAL, grev yasaklama ve grev kırıcılığıyla devam ediyor” denildi. İkinci kez jandarma gözetiminde grev kırıcılığı yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, grevdeki fabrikadan dışarıya yarı mamul, makine, alet ve edevat çıkarılmaması gerektiği ifade edildi. 43 gündür yasalara titizlikle uyarak işçilerin grev haklarını kullandıkları, işverenin ise yasa tanımadan hareket etmeye devam ettiği belirtildi. Grev başlamadan hemen önce patronun SGK kayıtlarında hile yaparak talep ettiği grev oylamasının, sendikanın çabası sonucunda boşa çıkarıldığı hatırlatıldı.

Açıklama şu sözlerle devam etti: “Bugün ise, yasaya aykırı olarak, grevdeki işyerinden yarı mamul ve makine ekipmanları dışarıya çıkarılmak istendi ve grevci işçiler bedenleri ile fabrika kapısında set oldular. Ve darp edildiler. Bu kanunsuzluk fabrikanın önüne gelen yükleme kamyonlarına eşlik eden jandarmanın gözetiminde yapıldı.” Grev gözcüsü işçilerin itirazlarına karşı, Valiliğin oluru ve savcılığın sözlü talimatı doğrultusunda işlemin yapıldığı söylendi.

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TOBB toplantısında OHAL’i grevi engellemek için kullandıklarını belirttiği sözlerini hatırlattı. Tekno Maccaferri işçileri, bu kanun tanımazlığa ve haksızlığa karşı mücadeleye devam edeceklerini ifade ediyorlar.

13 Eylül 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this