UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

15-16 Haziran 1970’den Metal Direnişine!

Sarıgazi’den bir işçi

14 Haziran pazar günü UİD-DER Sarıgazi Temsilciliğinde 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişini ve metal işçilerinin mücadelesini konu alan bir etkinlik gerçekleştirdik. Aynı zamanda derneğimizin kuruluşunun 9. yıldönümü vesilesiyle gerçekleştirdiğimiz etkinliğe, pek çok sektörden işçi aileleriyle birlikte katıldı.

Bugünden tam 45 yıl önce 15-16 Haziran 1970’te sınıf sendikacılığı anlayışıyla işçiler arasında mücadeleyi büyüten ve işçiler tarafından bir çekim merkezi haline gelen DİSK Patronlar ve onların hükümetleri tarafından kapatılmak istendi. Buna karşı Kocaeli’den İstanbul’a 150 bin işçi şalteri indirerek yürüyüş gerçekleştirdi. Bu görkemli günleri sunumla, videolarla, UİD’DER müzik grubunun şarkılarıyla coşkuyla hatırladık. O iki gün boyunca yüz binden fazla işçi kararlı adımlarla her türlü engeli aştı. 3 işçinin askerler tarafından öldürülmesine rağmen işçiler geri adım atmadılar. İşçiler kararlı ve örgütlü duruşları sayesinde sendikalarını kapattırmadırlar ve patronlara geri adım attırdılar.

Bugün de işçiler mücadele ediyorlar. Anadolu’dan binlerce işçinin mücadele haberleri gelirken, bunlara son olarak Bursa’daki metal işçilerinin fitilini ateşlediği metal işçilerinin direnişi eklendi. Renault, Tofaş ve daha birçok fabrikada işçiler şalteri indirerek patronlarla işbirliği yapan Türk Metal Sendikasını başlarından atmak için mücadele ettiler. İşçiler Bursa’da, Kocaeli’de, Gebze’de, Ankara’da ve Eskişehir’de ve onlarca fabrikada benzer taleplerle eylemler gerçekleştirdi, gerçekleştiriyorlar. Hiç beklemedikleri bir anda neye uğradıklarını şaşıran gangster sendikacılar ve patronlar işçilerin taleplerinin bir kısmını kabul etmek zorunda kaldılar.

Bu süreçte mücadele eden işçilerin sınıf tarihlerini bilmesinin önemini bir kez daha görüyoruz. Tarihte yaşanmış sınıf mücadeleleri bugünün işçi kuşakları olan bizlerin mücadelesinin önünü aydınlatıyor.


Haziran türküsünde denildiği gibi;

Bu yol işçinin yolu

Alın teriyle dolu

Gücümüz birliğimizdir

Kimse bozamaz onu

17 Haziran 2015


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this