UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

15-16 Haziran Etkinliğimiz

26 Haziran Pazar günü UİD-DER Bostancı’da çeşitli sektörlerden katılan işçi arkadaşlarımızla 15-16 Haziran Genel Direnişi üzerine bir etkinlik gerçekleştirdik. Etkinlikte 15-16 Haziran görüntülerinin yer aldığı UİD-DER belgeselini izledik. Ardından Türkiye işçi sınıfının mücadele deneyimleri ve kazanımları üzerine sohbet ettik. 15-16 Haziran’da işçiler örgütlüydüler, güçlüydüler ve birbirlerine güveniyorlardı. Öyle ki devletin ve patronların, DİSK’in önünü kesmek ve kapatmak için düzenledikleri saldırıyı geri püskürtmüşler ve hatta patronlar, uyanan devin gücü karşısında korkup İstanbul’dan kaçmışlardı.

Sohbet bölümümüzde bugünkü çalışma koşullarımızın daha da kötüleştiği, çalışma saatlerimizin uzatıldığı, işçilerin birbirine güvenlerinin azaldığı üzerinde duruldu. Ama bir taraftan da tüm bu koşullara karşı mücadelemizi yükseltmemiz gerektiği vurgulandı. İşçilerin, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da yıllarca hüküm süren diktatörleri devirmelerinden ve Avrupa’da ise patronların kemer sıkma saldırılarına karşı meydanları zapt etmelerinden örnekler verildi.

Etkinliğimizde, “İşçi Dayanışması” bültenimizde yer alan “15-16 Haziran Direnişini Yaşayan İşçiler Anlatıyor” yazısından işçi annelerimizin, babalarımızın o günkü duygularını ve sözlerini aktararak aslında o günü yaşamış tüm işçi kardeşlerimizi de konuk etmiş olduk. Bugüne böylesi bir mücadele geleneğini bizlere bırakarak örgütlü mücadelenin önemini kavratan tüm mücadeleci işçi büyüklerimize ve 15-16 Haziran direnişçilerine selam olsun!

27 Haziran 2011


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this