UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

15-16 Haziran Ruhuyla Mücadeleye

Mersin’den bir UİD-DER’li

15-16 Haziran büyük işçi direnişinin yıldönümünde Mersin’de farklı işkollarından gelen işçi kardeşlerimizle coşkulu bir etkinlik gerçekleştirdik. 15-16 Haziran’ın coşkulu havası, adeta yeniden canlandı gözlerimizde. Söylediğimiz türkülerle birlikte 15-16 Haziran’ın o coşkulu türküsünü bir kez daha söyledik; bu kez Mersin’de. Aslında geçmişte yaşanan bu önemli deneyim bugün bizlere; coşkusuyla, direngenliğiyle, acılarıyla, çıkarmamız gereken derslerle birlikte çok şey öğretmekte. Bizler de, yaşanılan bu tarihsel deneyimi UİD-DER’in anlamlı derinliğinde bir kez daha yaşamış ve yaşatmış olduk.

Etkinliğimize aynı zamanda farklı işkollarından pek çok işçi kardeşimiz de katıldı. Elbette onların da 15-16 Haziran’a dair, bildikleri ve hissettikleri şeyler etkinlik öncesinde ve sonrasında çok farklıydı. Etkinlik öncesinde konuştuğumuz bir işçi arkadaş; ilk kez böyle bir etkinliğe katıldığını, ancak işçilerin böyle şeylere ilgisiz olduğunu ve yine buna benzer bir durum olacağını düşündüğünü söylemişti. Ancak etkinlik sonrasında tekrar konuştuğumuzda, “gerçekten başka duygular yaşadım, sizlere teşekkür ederim, sanki o günleri tekrar yaşadım” diyerek düşüncelerinin etkinlik sonrasında nasıl değiştiğini bizlere coşkuyla anlattı. Bir başka işçi kardeşimiz ise etkinlik sonrasında “gözyaşlarımı tutamadım, bizlere işçi olduğumuzu tekrar hatırlattınız” ddiyerek hissettiklerini ifade ediyordu. İlk kez UİD-DER’in etkinliğine katılan bir başka işçi arkadaşımız ise “siz bugüne kadar nerelerdeydiniz? Keşke daha öncesinde karşılaşsaydık da bu duyguları daha erken yaşayabilseydim” diyerek hissettiklerini dile getirdi.

Böylece hep birlikte 15-16 Haziran direnişini bir kez daha yaşadık. Ve böylece önemli mücadele deneyimlerini bir kez daha paylaşmış olduk işçi kardeşlerimizle. 15-16 Haziran’ın anlamını UİD-DER’in aydınlığında bir kez daha hissettik. Aslında en önemlisi, geçmişte yaşanan bu direniş işçi kardeşlerimizi bir kez daha diriltti belki de, ya da umudumuzu asla kaybetmememiz gerektiğini bir kez daha öğretti. Evet, o günlerde işçi sınıfı coşkun bir sel gibi akarak, büyük bir direniş sergileyerek patronların karşısına kararlı bir şekilde dikilmişlerdi. Bugün ise belki o günlerde doğmuş işçiler o günü UİD-DER sayesinde hatırlamış oldular. Bugünün çocukları, gençleri ise o günlerin türkülerini tekrar söylüyorlar, hem de en yüksek perdeden. Bizler de o günlerin deneyimlerini UİD-DER’in aydınlığında öğrenerek, öğreterek gelişiyoruz ve büyüyoruz. O günlerin türküsünü yeniden söylüyoruz, Kavel’in türküsünü, Gebze’de, Kartal’da, Tuzla’da direnen sınıf kardeşlerimizin türküsünü yeniden söylüyoruz. Patronlar şunu unutmasınlar; işçi sınıfı daha son sözünü söylemedi.

YAŞASIN 15-16 HAZİRAN DİRENİŞİ!

YAŞASIN SINIF DAYANIŞMASI!

30 Haziran 2012


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this