UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

15-16 Haziran ve Kadın İşçiler

UİD-DER’li bir grup kadın işçi

22 Haziran Cumartesi akşamı Tuzla temsilciliğinde 15-16 Haziran Şenliği gerçekleştirildi. Türkiye işçi sınıfı tarihinin en büyük mücadelelerinden biri olan 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişini görüntü, şiir ve şarkılarla andık. Hem hafızamızı tazeledik, hem de 15-16 Haziranı duymayan ve bilmeyen birçok işçi arkadaşımızı ilk defa etkinliğimize katmış olduk.

Bizler de UİD-DER Kadın Komitesi olarak etkinlik öncesi futbol maçları, ev ziyaretleri, iş çıkış saatlerinde davetiye dağıtımlarıyla daha çok kadın işçiye ulaşmaya çalıştık. Bu çabamız da etkinlik günü karşılığını buldu. Fabrikalarımızdan, mahallemizden, ailemizden pek çok kadın çocuklarıyla birlikte etkinliğimize katıldı. Etkinliğe katılan bir kadın arkadaşımız “Kavel işçileri için yazılan ‘Kavel’ şiirini çok beğendim” dedi ve böyle şanlı bir direnişe ev sahipliği yapan İstanbul için söylenen şarkıdan çok etkilendiğini ekledi. Başka bir kadın arkadaşımız ise hissettiği coşku ve heyecanını “böyle şeyleri izlediğimde içim bir tuhaf oluyor, boğazıma bir şey düğümleniyor… Düşünüyorum, ne hissediyorum? Ama ne hissettiğimi de bilmiyorum sadece gözlerim doluyor” sözleriyle dile getiriyor.

Kadın arkadaşlarımızın bu söyledikleri aslında bilmedikleri kendi tarihlerini öğrendiklerinde bütün işçilerin sarf ettiği sözlerdir. Bizler de UİD-DER’li kadınlar olarak böyle düşünen ve hisseden kadınlarla mücadelemize devam edeceğiz. Tıpkı 15-16 Hazirandaki gibi, biz kadınlar mücadelede hep en önde olacağız.

26 Haziran 2013


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this