UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

1917 Ekim Devrimi’nin 94. Yıldönümü Gebze’de Kutlandı

Gebze’den bir metal işçisi

Rus sınıf kardeşlerimizin Çarlık despotizmine karşı gerçekleştirmiş olduğu büyük devrimin üzerinden tam 94 yıl geçti. İşçi devrimi kapitalizme son vermekle kalmadı, dünya işçi sınıfına çok önemli kazanımlar da bıraktı. İşte bu tarihî günü kutlamak için derneğimiz UİD-DER’in Gebze temsilciliğinde, 13 Kasım Pazar günü bir etkinlik gerçekleştirdik.

Çeşitli sektörlerden işçi arkadaşlarımızın katıldığı etkinliğimize, dünya işçi sınıfının özgürlüğü ve kurtuluşu için mücadele edip şehit düşenler için saygı duruşunda bulunarak başladık. Ardından da kapitalist dünya sisteminin içinde bulunduğu dünya krizine ve dünya işçi sınıfının başta Kuzey Afrika olmak üzere, ABD, Ortadoğu, Avrupa ve Yunanistan’da yükselen sınıf mücadelesine değinildi. Etkinlikte açlık ve savaştan kurtulmak için ne yapmak gerektiği de ifade edildi. 94 yıl önce Rus işçi sınıfının gerçekleştirdiği devrim bizlere örnek teşkil etmelidir. 1917 Ekim Devrimiyle birlikte kurulan işçi iktidarı sayesinde emperyalist savaşa son verildi, kapitalist sömürü ortadan kaldırıldı, ezilen uluslara özgürlükleri verildi, kadın ile erkek arasında eşitlik sağlandı ve daha birçok uygulamayla işçi iktidarı gerçek kurtuluşun nasıl olacağını göstermiş oldu.

Yaptığımız etkinlikle bir kez daha savaşsız, sömürüsüz, sınıfsız bir dünyanın mümkün olduğunu gördük. Böyle bir dünyanın işçi sınıfının dünya ölçeğinde vereceği mücadeleyle kurulacağı açıktır. Program işçi sınıfının uluslararası marşı olan Enternasyonal’in hep bir ağızdan söylenmesiyle sona erdi.

Yaşasın İşçi Sınıfının Uluslararası Mücadelesi!

18 Kasım 2011


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this