UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

1917 Ekim Devrimi

Bostancı’dan bir işçi

Bu Pazar UİD-DER Bostancı temsilciliğinde 1917 Ekim Devrimini kutlamak amacıyla  düzenlenen şenliğe katıldım. Şenlik iki bölümden oluşuyordu. İlk bölümde UİD-DER sofrasında hazırlanan yemeklerimiz, ikinci bölümde ise 1917 Ekim devrimini anlatan sunum, marşlar ve şiirler vardı.

Bir işçi olarak kendi devrimimizin 91. yılını anlatan bu şenliği çok anlamlı bulmuştum. Patronlar, içinde bulunduğumuz dönemde kriz bahanesiyle biz işçilere yaptıkları saldırıları ve sömürüyü gittikçe arttırıyorlar. Sömürünün, baskının, saldırıların, işsizliğin, savaşların, açlığın bu denli arttığı bir dönemde biz işçilerin ne yapması gerekiyor? Bu sorunun cevabı 1917 yılında yapılan Ekim Devrimiydi.

Patronlar bizleri, birinci dünya savaşı öncesinde de kendi krizinden kurtulmak için açlığa, sefalete, yoksulluğa, savaşa itmişti. Ama Rusya işçi sınıfı, Lenin öndeliğindeki Bolşevik Parti ile mücadeleye atılarak, Çarlığı yıkıp kendi iktidarlarını kurmuştu. Rusya işçi sınıfının kurduğu iktidar ve onu kurmak için verdiği mücadele, bugün de biz işçilerin sahiplenmesi gereken bir mücadeleydi. Ekim Devrimi 1917 yılında olduğu gibi bugün de tüm parlaklığıyla bize yol gösteren bir ışık olmayı sürdürüyor.

Şenliği hep birlikte coşkuyla söylediğimiz Enternasyonal marşıyla bitirdik.

Yaşasın Ekim Devrimi!

25 Kasım 2008


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this