UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

1917 Ekim Devrimini Yaşatmak

Bostancı’dan bir eğitim işçisi

UİD-DER’in etkinlikleri aynı sorumluluk ve aynı disiplinle devam ediyor. Bu hafta UİD-DER Bostancı temsilciliğinde 1917 Ekim Devrimi konulu bir etkinlik düzenlendi. Devrimde başta kadın işçiler olmak üzere işçilerin, topraksız köylülerin nasıl bir dönüşüm geçirdiğini, devrimin düşmanlarına karşı iç savaşta nasıl savaştıklarını ve Enternasyonal’in önderliğinde devrimi nasıl Avrupa’ya yaymak istediklerini gördük.

Etkinlik boyunca, işçilerin Bolşevik Partinin önderliğinde neler başardıklarını, koskoca Çarlık Rusya’sını ve burjuva iktidarı nasıl alaşağı edebildiklerini gördük. O gün baldırı çıplaklar diye hafife alınan işçilerin, örgütlenince ve sovyetlerin iktidarını kurunca egemenler sınıflara nasıl korku saldıklarını gördük. Bu öylesine muazzam bir devrimdi ki, tüm dünyayı etkilemiş, tüm dünya burjuvazisi egemenliğini tehdit altında hissetmiş ve Ekim Devriminin karşısına topyekûn dikilivermişti. Devrim doğru fikirler, doğru örgütlenme tarzı, doğru bir önderlikle, Lenin ve Bolşevik Partinin önderliğiyle, dünya işçi sınıfına moral, güç ve inanç kaynağı olmakla kalmamış, kapitalist sistemin yıkılabileceğini göstermişti.

Tüm bunları, işçi sınıfının o muazzam mücadele deneyimini, sınıfımızın marşları, şiirleri, türküleri ile birlikte dinledik, öğrendik ve anlatmaya devam edeceğiz. Etkinliğe katılan tüm işçi ve öğrenci arkadaşlar bunları UİD-DER’den öğrenme, dinleme olanağı bulduğu için kendini şanslı hissediyor ve yaşananları öğrendikçe de geleceğe olan inancı ve kapitalizme karşı olan öfkesi artıyor. Ekim Devrimi bizlere mücadeleyi daha da yükseltme konusunda ilham veriyor.

Etkinliğimiz Enternasyonal marşı ile sona erdi.

Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz! Yaşasın Dünya İşçi Sınıfının Birliği!

27 Kasım 2007


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this