UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

1 Mayıs’a Doğru: İşçiler Konuşuyor /14

Tuzla bölgesinde çorap fabrikasında çalışan bir işçiyle yaptığımız kısa söyleşiyi yayınlıyoruz.

UİD-DER: Uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’a katılmak senin için ne ifade ediyor?

1 Mayıs’a ilk defa katılacağım. UİD-DER’li arkadaşlarım sayesinde öğrendim. Televizyonlardan duyuyorduk. 1 Mayıs işçilerin haklarını aramaları, belli yerlerde toplanıp seslerini duyurmaları anlamına geliyor.

UİD-DER: Krizin faturasını ödememek için ne yapılmalı?

İşçilerin birlik olması gerekiyor. Haklarımızı aramalıyız.

UİD-DER: İşçiler 1 Mayıs’ta hangi talepleri dile getirmeliler? Örneğin, bu seneki 1 Mayıs’ın ortak sloganı “işten atmaları geri püskürtmek için 1 Mayıs’a” olabilir mi?

İşyerlerimizdeki koşulların düzelmesi… Çalışma saatleri ve ücretlerin düzeltilmesi, kesintilerin durması. Ben de daha güzel koşullarda çalışmak istiyorum. Tek bir işte çalışıp oradan emekli olabilmek isterim.

UİD-DER: Devletin ve patronların 1 Mayıs’ın içeriğini boşaltmak ve katılımı azaltmak için her daim yaptığı karalamalar ve baskılara karşı ne yapmalıyız? Çevrende bu korkular yüzünden 1 Mayıs’a katılmayanlar oluyor mu?

Medya, televizyonlar hep kötü gösteriyorlar. Bu yüzden 1 Mayıs biz işçilerin gözünde de kötü bir şey gibi algılanıyor. Ama öyle değil. Her işçinin bunu görerek yaşaması, öğrenmesi lazım. Etkinliklerle görüşleri değişir.

UİD-DER: İlk kez 1 Mayıs’a katılacak biri olarak ne söylemek istersin?

İşçiler 1 Mayıs’a katılsınlar, seslerini duyursunlar, istediklerini alsınlar. Nasıl diğer bayramlar var, bu da işçinin bayramı. Olayların olduğu değil, birlik olunan yer olduğunu görünce herkes katılmak ister.

UİD-DER: Teşekkürler.

18 Nisan 2010


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this