UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

1 Mayıs’ı Hep Beraber Değerlendirdik

UİD-DER’li bir deri işçisi

Geçtiğimiz Pazar günü UİD-DER Tuzla temsilciliğinde “UİD-DER’le 1 Mayıs” şenliği düzenledik. 1 Mayıs’a çok yoğun bir şekilde hazırlanmıştık. Fabrikalardan ve mahallelerden birçok işçi arkadaşımızla beraber Taksim alanında taleplerimizi sloganlarla haykırdık. Arkadaşlarımızla beraber bu coşkulu günü değerlendirdik.

İlk önce 1 Mayıs konulu sinevizyon gösterimini izledik. Bu gösterimde 1977 1 Mayıs görüntüleri, dünyadan 1 Mayıs 2010 görüntüleri ve son olarak da UİD-DER 1 Mayıs 2010 Taksim görüntüleri yer alıyordu. Videoyu izlerken tüylerim diken diken oldu. 1977 görkemli 1 Mayısını, dünyanın her yerinde işçi kardeşlerimizin bizlerle aynı anda taleplerini haykırmalarını ve UİD-DER’in Taksim alanında nasıl disiplinli ve coşkulu olduğunu görmek beni çok duygulandırdı. Ardından 1 Mayıs’a dair değerlendirme yapıldı ve ara ara okunan şiirler şenliğe katılan herkesi çok etkiledi.

Şiirlerin ardından sınıf kürsüsü bölümünde çeşitli sektörlerden işçi arkadaşlarımız 1 Mayıs’a dair duygu ve düşüncelerini dile getirdiler. Bir arkadaşımız şunları söyledi: “UİD-DER’le tanışmadan önce 1 Mayıs’tan korkardım. Hiçbir derneğe gidip gelmezdim. Bunlar bana çok boş gelirdi. Bunlar ne yapmaya çalışıyor derdim kendi kendime. Ama UİD-DER’li arkadaşlarım bana nasıl bir sistemde yaşadığımı, bu sistemin ne pislik bir şey olduğunu anlattılar. 1 Mayıs’a neden katılmam gerektiğini anlattılar. Ve zamanla tüm korkularımı yendim. 1 Mayıs’a çok güzel bir şekilde gittik ve geldik. Bundan sonraki 1 Mayısların hepsinde olacağım.”

Sınıf kürsüsü bölümünden sonra ise halaylar çekerek eğlendik. Şenliğimize “YAŞASIN 1 MAYIS! YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ!” sloganıyla son verdik.

16 Mayıs 2010


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this