UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

1 Mayıs Bizimdir!

Ankara’dan bir işsiz işçi

1 Mayıs 19761 Mayıs 1976

1 Mayıs nedir? Neden işçi ve emekçiler için 1 Mayıs çok önemlidir? 1886’da mücadele bayrağını yükselten Amerikalı sınıf kardeşlerimiz şöyle haykırıyorlardı: 8 saat çalışma, 8 saat dinlenme, 8 saat canımız ne isterse! Bu taleple mücadeleye atılan ve kazanan Amerikan işçi sınıfı 1 Mayıs coşkusunu dünyadaki bütün işçi ve emekçi kardeşlerimize aşılamıştır.

Türkiye’de 1 Mayıs uzun yıllar yasaklı kaldı. 70’li yıllara geldiğinde güçlü sendikal hareket, grevler, fabrika işgalleri ve bunların sonucunda oluşan özgüvenle yasaklar aşıldı ve 1 Mayıs, 1976’da Taksim Meydanında kitlesel ve coşkulu bir şekilde kutlandı. Ardından 1977’de kitleselliğin ve coşkunun daha da artması patronlar sınıfını korkuya saldı ve bu yükselişe faşist bir darbeyle karşılık verdiler. ‘80 askeri faşist darbesinden sonra 1 Mayıs’ı yasaklayan egemenler işçilerin coşkusunu sindirememişlerdir. 1 Mayıs’a “Bahar Bayramı” adını vererek işçileri kandırmaya çalışan patronlar, işçilerin çetin mücadeleler vererek kazandıkları bu şanlı mücadele gününü kabul etmek zorunda kalmışlardır.

Ancak patronlar sınıfı sarı sendikaların da yoğun gayretiyle 1 Mayıs’ın anlam ve önemini yitirmesi için çaba gösteriyorlar. 1 Mayıs’ın tarihini, işçiler için ne ifade ettiğini bilmeyen, günde ortalama 14 saat çalışan işçiler de 1 Mayıs’ı tatil günü olarak görebiliyorlar. Patronlar sınıfı; medyasıyla, sarı sendikalarıyla ve kolluk güçleriyle işçileri sindirmeye çalışıyor. Bu durum karşısında mücadeleci işçiler olarak 1 Mayıs’ın gerçek anlamını işçi kardeşlerimize anlatıyoruz. Herkesi işçilerin coşkuyla doldurduğu alanlara davet ediyoruz, hem 1 Mayıs’a hem de haklarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Amerikalı işçi kardeşlerimiz kıvılcımı 1 Mayıs’la ateşlemişlerdi. Haydi, bu ateşi işçi kardeşlerimize ulaştırıp 1 Mayıs ateşini büyütmeye!

28 Nisan 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this