UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

1 Mayıs Karanfilleri Anıldı

Çeşitli sendikaların ve demokratik kitle örgütlerinin oluşturduğu 1 Mayıs Tertip Komitesi, 1977, 1989 ve 1996 yıllarındaki 1 Mayıs’larda katledilenleri andı. Anmada geçmiş yıllarda kitlesel olarak alanlarda olan işçi sınıfının mücadelesinin kaldığı yerden devam ettirileceği vurgulandı.

29 Nisan Pazar günü yıkılan Atatürk Kültür Merkezi önünde toplanan kitle “Yaşasın 1 Mayıs/Biji Yek Gulan!” sloganlarıyla 1 Mayıs 1977’de katledilenleri anmak üzere Kazancı Yokuşu’na yürüdü. Kazancı Yokuşu’nda katledilenler anısına saygı duruşu yapıldı. Anma DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun konuşmasıyla devam etti. Çerkezoğlu; “Bu yıl 1 Mayıs’a Türkiye’nin son derece tarihsel bir süreçten geçtiği bir dönemde gidiyoruz. Bu yıl Türkiye’nin bütün demokrasi birikiminin ortadan kaldırılmaya çalışıldığı, ülkenin adım adım tek adam rejimine doğru sürüklendiği ve bu amaçla 24 Haziran’da bir baskın seçim sandığının önümüze konduğu bir dönemde 1 Mayıs’a gidiyoruz” diyerek 1 Mayıs’ın bu seneki önemine dikkat çekti. Çerkezoğlu, iktidarın işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta milyonların Taksim Meydanında buluşması ihtimalinden korktuğunu ifade etti. 1 Mayıs’ta işçi sınıfını bu güne sahip çıkmak için Maltepe Meydanında buluşmaya davet ederek konuşmasını sonlandırdı. Daha sonra KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve TTB Başkanı Raşit Tükel birer konuşma gerçekleştirdiler. Konuşmalarında 1977, 1989 ve 1996 1 Mayıs’larındaki katillerin açığa çıkarılması konusunda çalışmalarının süreceğini vurguladılar. Konuşmaların sonunda Kazancı Yokuşu’na yitirilenlerin anısına kırmızı karanfiller bırakıldı.

Kazancı Yokuşu’ndaki anmanın ardından İstiklal Caddesi üzerinden Şişhane’ye, 1989’da katledilenleri anmak için yürüyüşe geçildi. Şişhane’deki anmanın ardından da 1 Mayıs 1996’da gerçekleşen katliamda yitirilenler için Kadıköy’de bir anma gerçekleştirildi. Yapılan anmalarda “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Yaşasın 1 Mayıs!” sloganları atıldı ve yitirilenlerin anısına kızıl karanfiller bırakıldı.

Her yıl daha da artan baskı koşullarında işçi sınıfı açısından mücadele etmek çok daha hayati hale geliyor. Günümüz karanlığına rağmen dünyanın her köşesinde olduğu gibi Türkiye’de de 1 Mayıs günü aydınlık yarınlar için alanlara çıkacak, taleplerimizi haykıracağız. Yitirdiğimiz sınıf kardeşlerimizi unutmadık, unutmayacağız. Onların anılarını da 1 Mayıs alanlarında ve mücadelemizde yaşatmaya devam edeceğiz!

Kitlesel ve güçlü bir 1 Mayıs için haydi alanlara! Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın İşçilerin Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü!

30 Nisan 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this