UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

1 Mayıs Mahallesinde Müzik ve Şiir Dinletisi

Ben de UİD-DER’in Çalışmalarında Yer Almak İstiyorum

Merhaba,

Ben diş kliniğinde çalışan bir işçi ve aynı zamanda öğrenciyim.

Geçtiğimiz hafta UİD-DER’in 1 Mayıs Mahallesinde düzenlediği müzik ve şiir dinletisine hem katıldım, hem de hazırlıklarına yardımcı oldum. Orada dikkatimi çeken şeyler vardı. Örneğin herkes güven veriyordu. Ortama girer girmez ısınmıştım. Sanki oradaki arkadaşları kırk yıldır tanıyordum. Hazırlıklara yardımcı olurken kendi düşüncelerimi savunduğumuzu düşündüm. Bu yüzden mutluluk duydum. Hazırlıklar sırasında yapılan müzik provasını izlerken bile bir farklılık vardı. İnsanlar provayı bile içten ve severek yapıyorlardı. Etkinlik boyunca zamanın nasıl geçtiğini anlamadım. Aslında bir işim vardı ve o gün erken çıkmam gerekiyordu ama oradan ayrılamadığım için işimi ertelemeye bile karar verdim.

Ben de UİD-DER’in çalışmalarında yer almak istiyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Bostancı’dan genç bir işçi

---------------------------------------------------------------

Yaşanması Gereken Bir Gündü

6 Temmuzda UİD-DER’in bir etkinliğinde görev aldım ve öyle güzel bir ortam ve dayanışma gördüm ki anlatamam. Dinlemekten çok yaşanması gereken bir gündü bence. Bu güzel etkinlikte yer almam benim için gerçekten gurur vericiydi. Şiir okudum, hem de bir değil iki şiir okudum. Benim için önemliydi, çünkü güzel şiir okuyabileceğimi ilk kez fark ettim.

O etkinliğin hangi koşullarda düzenlendiğini az çok biliyorum. Çalışan insanların boş saatlerini dinlenip, gezip, eğlenmek yerine bu etkinlik için harcadıklarını, tek yürek olup, hem eğlenip hem bilinçlendiklerini biliyorum. Benim şiir provalarım işyerinde oldu. Birçok defa kesintili çalışarak, “oldu, olacak, biraz çaba” diyerek, emek harcayarak güzel bir şeyler çıkardığımızı sanıyorum. Herkesin emeği sonucunda müzikli, sazlı, sözlü bir faaliyetin içinde yer almaktan memnuniyet duydum. Yalnızca ben değil, o gün yanımda olan kuzenlerim de aynı keyfi aldılar. Bu tür güzel faaliyetleri ilerleyen zamanlarda görmeyi ümit ediyorum.

1 Mayıs Mahallesinden genç bir işçi

---------------------------------------------------------------

nıfsız Bir Dünya Kuracağız!

Merhaba dostlar. Geçtiğimiz Pazar günü 1 Mayıs Mahallesinde UİD-DER’in düzenlediği müzik ve şiir dinletisi etkinliğine katıldım.

Etkinlik UİD-DER’in tanıtımını yapan bir sinevizyon gösterimiyle başladı. Ardından şarkılar ve şiirler geldi. İşçi sınıfının mücadelesini anlatan şarkı ve şiirlerle sanki başka bir dünyaya yolculuk yaptım. Gözlerimin önünde öyle bir dünya belirdi ki tarifini yapmak çok zor. Ama şunu söyleyebilirim ki hayalini kurduğum bu dünyada insan insanı sömürmüyor. Salgın hastalıklar, açlıktan ölenler, sokakta yaşayanlar yok. Herkes emeğinin karşılığını alıyor. Herkesin karnı tok, başlarının üstünde bir çatı var. İnsanlar huzur dolu ve tüm dünya barış içinde. İşte böyle bir dünya hayal değildir. UİD-DER’in yapmış olduğu tüm etkinliklerde yeni bir şeyler daha öğreniyorum. İşçilere kendi tarihini ve doğru mücadele yöntemlerini gösteriyor. Gelin UİD-DER çatısı altında bu sömürü düzenine karşı birlikte mücadele edelim.

Sınıfsız bir dünya kuracağız!

1 Mayıs Mahallesinden genç bir işçi

---------------------------------------------------------------

1 Mayıs Mahallesinde Müzik ve Şiir Dinletisi

uid-der’li işçiler olarak, yaz aylarının rehavetine kapılmadan etkinliklerimizi sürdürüyoruz. 6 Temmuz Pazar günü de, 1 Mayıs Mahallesinde “Müzik ve Şiir Dinletisi” gerçekleştirdik. Bulunduğumuz topraklarda yaşanmış mücadelelerden, grevlerden ve direnişlerden süzülüp şarkılara, şiirlere sinen devrimci coşkuyu hep beraber paylaştık.

Dernek temsilcimizin konuşması ile başlayan etkinliğimiz UİD-DER’in çalışmalarının ve eylemliliklerinin tanıtıldığı görüntülerle devam etti. Ardından şiir ve müzik kolunun anlamlı programı başladı. Şarkılarımıza, türkülerimize, etkinliğe gelen dostlarımızı da katarak sesimizi çoğalttık. Son olarak serbest kürsümüzü kurmayı da ihmal etmedik. Bu kürsüden işçiler ve öğrenciler kendi yaşadıkları sorunları, kapitalist toplumun çelişkilerini dile getirdiler. Yaşadığımız sınıflı toplumun gerçeklikleri işçi sınıfını mücadeleye hızla iterken, bizlere düşen örgütlenmek, örgütlemek ve örgütlülüğün gereklerini yerine getirmektir.

Ümraniye’den bir metal işçisi

---------------------------------------------------------------

Yaşasın Sınıf Mücadelemiz!

Geçtiğimiz Pazar günü 1 Mayıs Mahallesinde UİD-DER’in düzenlediği müzik ve şiir dinletisine katıldık.

Şarkılar, şiirler işçilerin yaşamını, mücadelelerini anlatıyordu. Bazen bir şeyleri anlatmaya kelimeler, uzun uzun yazılar yetmeyebilir. İşte bu anlarda müzikler ve şiirler işçilere hayatı daha iyi anlatabilir. Bazı şiirler ve şarkılar tüylerimizi diken diken etti. Sivas katliamı şarkılarla, şiirlerle anıldı. Ve yakılan canların hesabını örgütlü işçi sınıfının soracağı söylendi. Serbest kürsü bölümünde mahalleliler kendi yaşadıkları sorunları paylaşma olanağı buldular. Öğrenciler ÖSS mağdurluğunu ortaya koydular ve daha ÖSS’ye girmeden KPSS’yi bile düşündüklerini dile getirdiler. Etkinliğe katılan işçiler UİD-DER’de sorunlarını dile getirebileceklerini ve çözüm arayacaklarını bir kez daha anladılar. Ve artık susarak hiçbir şey olmadığını gördüler.

İşçilerin hangi yöntemlerle haklarını alacağı, mücadele yöntemleri, patronlara karşı boyun eğmemeleri gerektiği ve kapitalist düzenin neden yıkılması gereken bir düzen olduğu konusunda UİD-DER bilgilerimize bilgi kattı. UİD-DER’e işçilere haklarını nasıl alacaklarını anlattığı için ve sınıf bilincini aşıladığı için teşekkür ederiz.

Yaşasın sınıf mücadelemiz!

1 Mayıs Mahallesinden işsiz öğrenciler

---------------------------------------------------------------

Merhaba UİD-DER Okuyucuları

UİD-DER’in 1 Mayıs Mahallesinde düzenlediği müzik ve şiir dinletisine ben de katıldım. Çok hoş ve anlamlı geçen bu etkinlikte ilk defa okullarda okunan 23 Nisan şiirlerinden farklı olan bir şiire katkıda bulundum. Kendime güvenimi kazandım. Herkesin UİD-DER’le tanışıp haklarını, en azından patronlara nasıl cevap vereceklerini öğrenmelerini, bilinçlenmelerini öneririm. Hoşça kalın.

1 Mayıs Mahallesinden genç bir işçi

6 Temmuz 2008


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this