UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

1 Mayıs Meydanına Gitmemek Olmazdı! Yaşasın 1 Mayıs

Pendik’ten bir ofis işçisi

1 Mayıs mitingine daha önce de bir kaç defa gitmiştim, fakat bireysel olarak katılmıştım. Her gittiğimde annem ve akrabalarım arar “senin ne işin var oralarda? Başına bir iş gelecek” derlerdi. Bana mitinge gitmemem için sürekli baskı yaparlardı. Ben yine de gizli gizli giderdim. Zaten günler öncesinden televizyonlarda sürekli 1 Mayıs meydanlarında kavga-gürültü görüntülerini vererek insanları korkuturlardı. Ailem de 1 Mayıs’a hiç gitmediği için bu görüntülerden oralarda sürekli kargaşa olduğuna kanaat getirirdi doğal olarak. Onlar kendilerince beni korumak adına böyle davranırlardı. Aslında beni koruduklarını düşünerek bilmeden de olsa çok yanlış yaptıklarının farkındayım. Keşke tüm aileler de farkında olsa ne güzel olurdu.

Benim bir geleceğim var. Eşim ve çocuğumun ve tüm toplumun bir geleceği var. OHAL koşulları, savaş, kriz, işsizlik gibi daha birçok sorunumuz varken duyarsız kalmak olmazdı. Bu gidişata sessiz kalmak benim mizacıma ters bir durum olurdu. Bir nebze de olsa çorbada tuzum olsun diyerek bu 1 Mayıs’ta da Gebze’deki mitingde yerimi aldım. Bu seferki mitingim çok farklıydı. Her şeyden önce örgütlü bir şekilde ilk kez UİD-DER’le katıldım. UİD-DER inanılmaz bir disiplin ve coşkuyla alanda göz dolduruyordu. Ben bir ofis işçisiyim. İlk defa bu kadar çok sanayi işçisini bir arada mitingde haklarını ve taleplerini sloganlara dönüştürürken gördüm. Bu beni çok mutlu etti. UİD-DER’le 1 Mayıs mitingine katılmak benim için çok heyecan vericiydi. Her ne kadar bu sene de eşim endişe duyarak “kendine dikkat et” dediyse de benim gideceğimi bildiği için pek de bir şey demedi. Elbette bende de bir parça endişe olmasına rağmen gitmem gerektiğini düşündüğüm için gittim. Ama alana vardığımda UİD-DER’in coşkusu beni gerçekten etkiledi. Çocuklarıyla gelen aileler olmuştu. Benim de 5 yaşında bir kızım var. Beni davet eden UİD-DER’li arkadaşım daha önceki 1 Mayıs görüntülerini bana izlettiğinde dikkatimi çekmişti. Bebek arabalarında çocuklarıyla gelen aileler vardı. Bu sene benim de aklımdan geçti ama götüremedim, artık bir dahaki seneye.

İyi ki UİD-DER’le katılmışım 1 Mayıs’a. Benim için çok güzel bir gündü. Buradan işçi arkadaşlara duyurmak isterim. Mutlaka sizler de bu duyguyu tadın isterim. Birlik, dayanışma ve mücadeleyle özgür olsun istiyorum tüm insanlık.

YAŞASIN 1 MAYIS

5 Mayıs 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this