UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

1 Mayıs’ta Daha Kalabalık Olmak İçin Çalışalım

Bayrampaşa’dan bir tekstil işçisi

Merhaba dostlar, ben Bayrampaşa’da çalışan bir tekstil işçisiyim. 15 Şubat’ta UİD-DER çatısı altında ilk kez mitinge gittim. Benim için çok önemli bir gündü. Bundan önce birçok mitinge gittim ama hiç bu kadar coşkulu geçmemişti. Aslında Kadıköy benim için çok anlamlı bir yerdir. Çünkü benim ilk mitingim Kadıköy’deki 1996 1 Mayıs’ı idi. Bu anlamda o eski günlerimi tekrar hatırlamama vesile oldu.

Bizler işyerlerimizde bin bir türlü zorlukla karşı karşıya kalıyoruz. Patronlar hem bizim sırtımızdan kazanıp hem de bizim haklarımızı tek tek elimizden alıyorlar. Ben şuna inanıyorum ki, biz güçlü bir örgütlülük kurarsak bizden çalınan haklarımızı geri alabiliriz. Son yıllarda Türkiye işçi sınıfının yeniden hareketlenmesine tanık oluyoruz. Bunun yanı sıra dünyanın pek çok yerinde de işçiler mücadeleye atılıyorlar. İşte yanı başımızda Yunanistan’da yaşananlar. Yunanistan’daki işçi sınıfının direnişini görünce insanın göğsü kabarıyor. Ve son olarak ABD’nin İsrail’e göndermek istediği 325 konteynır silaha Yunan liman işçilerinin el koyarak silahların gitmesine engellemeleri, işçi sınıfının örgütlü olduğunda neler yapabileceğini bizlere bir kez daha göstermiştir.

Yani artık bir dev uyanıyor diyebiliyoruz. Dünyanın pek çok yerinde pek çok fabrikada direnişler yaşanıyor. Bunları bültenlerimizden takip ediyorum. Bizlerin de yapması gereken, işyerlerimizde, mahallelerimizde arkadaşlarımızı mücadeleye katabilmek için çaba göstermek, örgütlenmek ve örgütlemektir. Ben özellikle genç arkadaşlarla daha çok ilgileniyorum. 18 yaşlarındaki arkadaşlarımızın kahvelerde, internet kafelerde yok olup gitmesine gönlüm el vermiyor.

Şimdi önümüzdeki sürece bakmamız, bugünleri çok iyi değerlendirmemiz lazım. Daha fazla işçiyle 1 Mayıs’a gitmek için çaba sarf etmeliyiz. Ben inanıyorum ki işçi sınıfının adına layık bir şekilde geniş kitlelerle 1 Mayıs alanlarını doldurmasının, sonrasındaki mücadelesinde çok olumlu etkileri olacaktır. Bunun için de daha çok insanı örgütlememiz gerekir. Ben UİD-DER’le tanıştığım için çok mutluyum ve önümüzdeki süreci daha iyi görüyorum. UİD-DER’lilere teşekkür ederim.

Yaşasın işçi sınıfı dayanışması!

19 Mart 2009


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this