UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

1 Mayıs’a Sigortamın Tam Prim Üzerinden Yatırılması İçin Katılacağım

Eğitim işçisi bir kadın

Rehabilitasyon merkezinde çalışan bir öğretmenim. 1 Mayıs’ta yalnız olmadığımı fark ediyorum. Birlikte yan yana olmak güzel ve anlamlı. Ben bu 1 Mayıs’a sigorta primlerimizin aldığımız ücret üzerinden yatırılması talebiyle katılmak istiyorum. Aldığım maaş üzerinden sigortamın yatırılmaması büyük sorun. Çalıştığım sektörde işyerleri aynı işi yapmalarına rağmen kimisi asgari ücret üzerinden sigorta yapıyor kimisi de aldığımız ücretten. Çalıştığım işyerinde sigortamı asgari ücretten yatırıyorlar. 2000 lira maaş alıyorum ama sigorta primim 846 liradan yatıyor. Kalan kısmı da elden veriliyor. Devlet açık kapı bıraktığı için bu tür sorunlar yaşanıyor. Hiçbir şekilde denetleme yapılmıyor.

SGK priminin düşük yatırılması gelecekte birçok hakkımı etkileyecek. Emekli olduktan sonra aldığım ücret düşük olacak ve yine geçinebilmek için çalışmak zorunda kalacağım. İşten atıldığımda alacağım tazminatlar asgari ücret üzerinden hesaplanacağı için düşük olacak. Aynı zamanda işsizlik maaşım da düşük olacak demektir. Patronlar vergi ödemekten kaçmak için bu şekilde yapıyorlar. Amaçları kendi ceplerini daha çok doldurmak!

Sigortamın asgari ücretten yatırılması için devletin gerekli kurumlarına şikâyette bulunmama rağmen hâlâ bir çözüm üretilmedi. Ne denetlemeye gelen var ne de arayıp soran. Bu şekilde insanların hukuksal anlamda haklarını aramalarının önüne de geçilmiş oluyor. Şikâyetler ve davalar yıllarca bekletiliyor.  Benim gibi binlerce işçi aynı sorunla karşı karşıya. Bizim mücadele etmekten ve hakkımızı aramaktan başka çaremiz yok. 1 Mayıs alanlarını taleplerimizi haykırmak için dolduralım....önceki
Tahterevalli
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this