UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

2018’in İlk 9 Ayında 1450 İşçi Hayatını Kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin yayınladığı Eylül ayı raporuna göre, 157 işçi iş kazalarında hayatını kaybetti. Böylece yılın ilk 9 ayında iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçilerin sayısı 1450’ye ulaştı. Kot kumlama işçisi Ramazan Aydar ise silikozis nedeniyle hayatını kaybetti.

İş cinayetlerinde hayatını kaybeden 157 işçinin 4’ü 15 yaşın altında olmak üzere 8’i çocuk işçi, 10’u kadın işçi, 9’u mülteci işçi. İş cinayeti kurbanları yine en çok sendikasız işçilerden oluştu. Sadece 4 işçi sendikalıydı. Bu durum sendikasız işyerlerinin iş güvenliği önlemleri konusunda çok daha kötü durumda olduğunu gözler önüne seriyor.

İş cinayetleri en çok inşaat, tarım, taşımacılık, madencilik, ticaret-büro, belediye-genel işler ve enerji işkollarında gerçekleşti. Ölümlerin en çok meydana geldiği şehirlerse Antep, Denizli, İstanbul, Kocaeli, Manisa, Urfa, Adana, Ankara, Aydın, Bursa ve Tekirdağ oldu.

İSİG Meclisi raporda 3. Havalimanı inşaatında gerçekleşen iş cinayetlerine de dikkat çekti. 2014’ten bu yana en az 37 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini ifade etti.

En temel iş güvenliği önlemleri alınmadığı için işçiler ölmeye devam ediyor.

5 Ekim 2018


...önceki
İSTEMEM
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this