UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

28 Maden İşçisine 8 Ay Ücretsiz İzin

Bartın’ın Amasra ilçesinde Hatta Enerji ve Maden A.Ş. (HEMA) işletmesinde çalışan 28 işçi 8 ay süreyle ücretsiz izne çıkarıldı. 350 işçinin çalıştığı HEMA’ya ait maden ocaklarında işçilere ücretsiz izne çıkarıldıkları geçen hafta ihtarname ile bildirildi. Maden ocaklarında örgütlü olan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) karara tepki gösterdi ve noter yoluyla itiraz etti.

Aralarında GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci’nin de olduğu sendika yöneticileri, Tarlaağzı Ocağında çalışan işçileri ziyaret etti. Burada işçilere hitaben konuşan Demirci, ücretsiz izin kararının kabul edilemez olduğunu ifade etti. “Burada ocaklarda çalışarak evine aş getiren arkadaşlarımızın 8 ay boyunca ücretsiz izne çıkarılması arkadaşlarımızı ciddi biçimde mağdur edecektir. Biz bu mağduriyetin önlenmesini talep ediyoruz. 28 arkadaşımızın verdiği bu mücadelede sonuna kadar yanlarındayız” dedi.

GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu ise yaptığı konuşmada, bugüne dek yüzlerce işçiyi çalıştıran HEMA’nın 28 işçiyi 8 ay süreyle ücretsiz izne çıkarmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti. Mutlu sözlerine şöyle devam etti: “Ücretsiz izne ayırma veya işten atma gibi taleplerin kabul edilemez olduğunu, işyerimizde huzur içinde, barış içerisinde çalışarak, hem işverenimize kazandırmak, hem de evimize aş götürmek istediğimizi buradan işverene bildiriyoruz. İşverene ve yetkililere buradan bir kez daha seslenmek istiyoruz; İşçi arkadaşlarımızın, ‘yarın işe gelme’ denilircesine çalıştırılması hoş bir durum değildir. Arkadaşlarımız bu düşünceyle çalışırken, hem kendileri hem beraber çalıştıkları işçi arkadaşlarının kazalanması gibi bir tehlikeyle karşı karşıya kalacaklar. Bu sorunun çözülmesi için bugüne kadar yaptığımız görüşmelerden bir sonuç alamadık, bölgemizdeki siyasetçilerimizin bu sorunun çözümü için çaba göstermelerini talep ediyoruz. Biz sendika olarak işçilerimizin şimdi olduğu gibi bundan sonra yanlarında olduğumuzun bilinmesini isteriz.”

Ücretsiz izne çıkarılan işçiler HEMA patronlarının kendilerini açlığa mahkûm ettiklerini, işlerinin başına dönmek için mücadeleyi sürdüreceklerini dile getirdiler.

26 Ocak 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this