UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

6 Ayda En Az 907 İşçi İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybetti

AKP hükümeti işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda da patronların çıkarlarını gözeterek düzenlemeler yaptığı için iş kazaları ve iş cinayetleri kesintisiz devam ediyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin açıkladığı Haziran ayı iş cinayetleri raporu, işçi ölümlerinin artarak devam ettiğini gözler önüne seriyor.

İSİG Meclisi’nin ulusal ve yerel basından, işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, iş yeri hekimleri ve sendikalardan ulaştığı bilgilere göre, Haziran ayında iş cinayetlerinde en az 149 işçi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden işçilerden 9’u kadın, 6’sı çocuk işçi. Çocuk işçilerden 2’si 14 yaşının altında. İş cinayetleri yine en çok sendikasız işçileri etkiledi. Hayatını kaybeden işçilerden 2’si sendikalı iken 147’si sendikasız.

Yılın ilk 6 ayında ise hayatını kaybeden işçilerin sayısı en az 907. Bu işçilerin 49’u kadın, 11’i 14 yaş altında olmak üzere 33’ü çocuk işçi, 47’si göçmen işçi. İşçi ölümleri en çok tarım, inşaat, taşımacılık, metal, ticaret/büro, belediye/genel-işler, konaklama, enerji ve madencilik işkollarında gerçekleşti. İş cinayetleri en çok trafik/servis kazası, yüksekten düşme, ezilme/göçük, elektrik çarpması ve zehirlenme/boğulma nedeniyle gerçekleşti.

AKP hükümetinin 16 yıllık iktidarı boyunca işçi ölümleri istikrarlı bir şekilde arttı. İş cinayetlerinin engellenmesi veya oranının azaltılması için gerçek adımlar atılmadı. Soma madenci katliamı gibi büyük bir facianın ardından işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda atılan adımların birçoğu tepkilerin azalmasıyla beraber geri çekildi. İktidar önceliğinin sermaye sınıfı olduğunu her zaman açıkça dile getirdi. İşçi ölümlerini “fıtrat”a bağlayarak meşrulaştırmak istedi.

Bu gidişi durdurmanın tek yolu, işçilerin birleşmesi, iş kazalarında, meslek hastalıklarında, iş cinayetlerinde ölmemek veya sakat kalmamak için mücadeleyi yükseltmesidir.

6 Temmuz 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this