UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

7 Ayda 1119 Kişi: Ölüm Hep İşçilere-Emekçilere!

İşçi sağlığı ve iş güvenliğiyle ilgili yasanın esnetilmesi, birçok maddesinin sürekli ertelenmesi işçilerin hayatını karartmaya devam ediyor. Sermayenin kâr hırsı, iş kazalarını durdurmak için getirilen kanunların hayata geçirilmesine ayak diredikçe işçi ölümleri artarak devam ediyor.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin her ay yayınladığı iş cinayeti raporları bu artışı çıplak bir biçimde gözler önüne seriyor. İSİG Meclisi’nin yayınladığı son iş cinayetleri raporuna göre, geçen Temmuz ayında en az 205 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. 2017 yılının ilk 7 ayı boyunca iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçilerin sayısı en az 1119’a ulaşmış bulunuyor.

Meclis, raporda 6331 sayılı İSG yasasının çıktığı 2012 yılından bu yana iş cinayetlerinin önüne geçilemediğine dikkat çekiyor. Yalnızca 2017’nin ilk 7 ayında hayatını kaybeden işçi sayısı 1119.

Temmuzda yaşamını yitiren 205 emekçinin 163’ü ücretli işçi veya memur, 30’u çiftçi ya da küçük toprak sahibi ve 12’si esnaf.

İş cinayetlerinin iş kollarına göre dağılımında 51 işçinin hayatını kaybettiği inşaat-yol işkolu başı çekiyor. Tarım, orman işkolunda 45 işçi, taşımacılık işkolunda 19, belediye-genel işler işkolunda 12 işçi hayatını kaybetti.

İş cinayetlerinin 49’u trafik-servis kazası, 41’i yüksekten düşme, 31’i ezilme-göçük, 24’ü şiddet, 18’i, elektrik çarpması nedeniyle gerçekleşti.

Kâr hırsı çocuklarımızı çalıyor

18 yaş altında toplam 10 çocuk işçi hayatını kaybetti. 3 Ağustosta gerçekleşen bir iş cinayeti, sermayenin kâr hırsının nasıl çocuklarımızı aramızdan çekip aldığını, gencecik yaşamları nasıl kararttığını gözler önüne seriyor. 8. sınıfa geçen Samet Barış Aydın, hem aile bütçesine katkıda bulunmak hem biraz para biriktirebilmek için birçok emekçi çocuğu gibi yaz tatilini çalışarak değerlendirmek istedi. Haftalık 150 lira karşılığında su tesisatı işinde işe girdi.

Hiçbir sosyal güvence olmadan, çeyrek asgari ücret karşılığında çalışmaya başlayan Samet, çalıştığı binanın 4. katında bir anda çöken duvarın altında kaldı. Samet, enkaz altından çıkarılıp hastaneye götürüldüğü sırada hayatını kaybetti.

İş güvenliği önlemlerinin, patronların ve hükümetin ağzında laftan ibaret kalması, bir çocuk işçinin daha hayatını kararttı. Hayata dair umutları ve hayalleriyle birlikte yaşamdan kopartıldı Samet.

İşçilerin sağlığı ve güvenliğini umursamayan, patronlar için ekonominin büyümesi gerektiğinden dem vuran anlayış devam ettiği sürece, iş cinayetleri artmaya devam edecek. İşçiler için iş kazalarını ve iş cinayetlerini önlemenin tek yolu örgütlenerek mücadele etmektir. İş ve çalışma koşulları ancak mücadeleyle düzeltilebilir.

4 Ağustos 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this