UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

8 Mart Kutlaması

Gebze’den bir metal işçisi

Bugün 8 Mart insanların birbirlerine hediyeler alarak geçirdiği bir tüketim gününe dönüşmüş durumdadır. Burjuvazinin kadınları 8 Martları lüks otellerde kutlamaktadır. Burjuvazi, 1857 yılında yiğit kadın tekstil işçilerinin giriştikleri mücadeleyi unutturmaya çalışmaktadır. Bize düşen görev burjuvazinin bu çarpıtmalarına aldanmamaktır. Bu tarihi unutmamak ve unutturmamaktır.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü hakkıyla kutlamak için UİD-DER Gebze temsilciliğinde toplandık. Kadınıyla, erkeğiyle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü coşkulu bir şekilde kutladık. Etkinliğin başında bu mücadelede ölenlerin anısına 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı. Yapılan sunumda ve dernek yönetimi adına yapılan konuşmada kadın işçilerin mücadele etmekten başka bir çıkar yolu olmadığı söyleniyordu. Sonra şiirler ve şarkılarla etkinlik coşkusu devam etti. Daha sonra etkinliğe katılan arkadaşların hazırladıkları yemeklerin yenmesi için ara verildi. Yenen yemeklerden sonra serbest kürsüde konuşan arkadaşların gözündeki coşkuyu görebiliyorduk. Daha sonra da hep birlikte şarkılar söylendi ve halaylar çekildi. Etkinlik işçi sınıfının mücadelesi için çok önemli olan Enternasyonal marşı ile sona erdi.

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü işçi sınıfının daima hafızasında diri tutması gereken bir tarihtir. 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü işçi sınıfının devrimci önderlerinin işçi sınıfının ezilen kadınlarına armağan ettikleri bir gündür. Bizler bu güne sahip çıkmalı gelecek kuşaklara aktarmalıyız. Sınıfsız, sömürüsüz bir dünya, tüm çürümüşlüğü görülen kapitalist sistemi ortadan kaldırmakla mümkün olacaktır. Kapitalist sistemin ortadan kaldırılması ancak kadın işçilerin mücadeleye atılması ile mümkün olacaktır.Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this