UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

8 Mart Mitinginde “Hayır” Sesleri Yükseldi!

8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle 5 Mart Pazar günü Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda bir miting düzenlendi. 8 Mart Kadın Platformu tarafından organize edilen mitinge; “Yaşam Hakkımız, Özgürlüğümüz, Emeğimiz, Bedenimiz İçin Hayır” şiarıyla çağrı yapıldı.

Bakırköy Dikilitaş’ta toplanan emekçi kadınlar ve öğrenciler, renkli ve coşkulu kortejlerle Özgürlük Meydanı’na doğru yürüdüler. UİD-DER Kadın Komitesi’nin de katıldığı miting, Nisan ayında yapılacak referandumla dayatılmak istenen tek adam rejimine kadınların öfkesinin ve cevabının ifadesi oldu. Kadına yönelik baskıların daha da arttığı, tecavüz ve taciz haberlerinin gündemden düşmediği, çok sayıda kadın hakları örgütünün kapatıldığı OHAL döneminde gerçekleşen 8 Mart mitinginde, güçlü bir şekilde tek adam rejimine karşı “Hayır” sesi yükseltildi.

Program, daha iyi bir yaşam ve eşit haklar için mücadele yolunda hayatını kaybeden kadınlar için saygı duruşuyla başladı. Konuşmacılardan sonra, tutuklu kadın vekillerden gelen mektuplar okundu. Daha sonra hem Türkçe hem Kürtçe olarak ortak açıklama okundu. Açıklamada, erkek egemen zihniyete karşı kadınların hiçbir zaman mücadeleden vazgeçmediği ve mücadeleyle kazanılan hakların zorla alınmasına izin verilmeyeceği belirtildi. OHAL’le birlikte ilk önce kadınlara saldırıldığının ifade edildiği açıklamada, atanan kayyumlarla kadın işçilerin işten çıkarıldığı, kadın derneklerinin ve örgütlerinin kapatıldığı, Mecliste kadınların eşit temsiliyet hakkına saldırıldığı vurgulandı. Açıklamada şöyle dendi: “Toplumun yarısını oluşturan kadınlara sorulmadan, savaş çığırtkanlığı yaparak vatan için ölecek evlatlar yetiştirmemiz istendi. Biz kadınlar olarak barış sesini çoğaltıyoruz. Başka bir yaşamın mümkün olduğunu biliyoruz ve HAYIR’larımızla bu dünyayı büyütmeye çağırıyoruz.” Ezilen, hor görülen bütün kadınlara örgütlenme ve baskılara hayır deme çağrısında bulunuldu.

“Emekçi Kadınlar Tek Adam Rejimine Hayır Diyor” pankartıyla yürüyen UİD-DER Kadın Komitesi, disiplini ve haykırdığı taleplerle dikkat çekti. Yürüyüş boyunca, “Kadına Şiddetin Meşrulaştırılmasına, Savaş Kışkırtıcılığına, Demokratik Hakların Gaspına Hayır”, “Emekçi Kadınlar Mücadelede Önde”, “Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz”, “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya hep Beraber Ya Hiç Birimiz” sloganlarını atan UİD-DER’li kadın işçilere, çevreden alkışlarla destek verildi. UİD-DER Müzik Grubunun uyarladığı “Hayır” şarkıları ve “Emekçi Kadınlar Bir Adım Öne” şarkısı kadınları coşturdu. UİD-DER’li kadınlar alandan sloganlarla, alkışlarla, şarkılarla ayrıldılar ve onlara çok sayıda kadın eşlik etti.

6 Mart 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this