UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

90. Yılında Ekim Devrimi Yolumuzu Aydınlatıyor

Aydınlı’dan bir UİD-DER üyesi

UİD-DER’in Aydınlı şubesinde, 25 Kasımda, Ekim Devrimini anma etkinliğine katıldık. İçinden geçmekte olduğumuz dönemde, yürüyen emperyalist savaşı doğru değerlendirmek ve yükseltilmeye çalışılan şovenist dalgaya kapılmamak için Ekim Devrimine bakmak gerekiyor.

Etkinlikte slayt gösterimi eşliğinde, Ekim Devriminden önce Bolşeviklerin yürüttükleri devrimci hazırlık ve devrime başarıyla nasıl önderlik ettikleri, işçi iktidarının nasıl kurulduğu ve yaşanan toplumsal dönüşümler ayrıntılı olarak anlatıldı. Ayrıca etkinlikte UİD-DER işçi korosu eşliğinde ve salonda bulunanların katılımıyla coşkulu bir şekilde marşlar, şarkılar söylendi ve UİD-DER’li arkadaşlarımız tarafından şiirler okundu. Etkinlik sonunda söylenen Enternasyonal marşına ve atılan sloganlara herkes yumrukları havada ve coşkulu bir şekilde katıldı.

İçinden geçtiğimiz dönemde işçi sınıfının tarihsel deneyimlerine tekrar tekrar dönüp bakmak büyük önem taşıyor. Özellikle de Ekim Devrimi söz konusu olunca bu daha da anlamlı hale geliyor. İşçi sınıfının Bolşevikler önderliğinde yürütmüş olduğu devrimci mücadele, en nihayetinde tüm zorluklara rağmen işçi sınıfının iktidarı ile taçlanmıştı. Köylülere toprak verilmiş, fabrikalar başta olmak üzere her şey işçilerin denetimine geçmişti. Etkinlikte gerçekleştirilen sinevizyon gösteriminde, canlı tanıkların ifadelerine, o dönemde çekilen film karelerine de yer verildi. O dönemi yaşayan insanlar, sömürüyü ortadan kaldıracağı ve sınıfsız bir düzene geçileceği için devrim fikrinin kendilerini çok etkilediğini söylüyorlardı. Devrim gerçekleştikten sonra çocuklara, kadınlara ve tüm işçilere yönelik trenlerde tiyatrolar, filmler sergilenmiş. İnsanlara komünist fikirler anlatılmış, okuma yazma bilmeyenlere okuma yazma öğretilmiş ve daha birçok yenilik sonucu insanlarda muazzam dönüşümler gerçekleşmiş. Ve en önemlisi üretenler yönetmeyi de öğrenmeye başlamışlar.

Ekim Devrimi, bizlere, işçiler iktidarı ellerine aldıklarında neler yaşanabileceğinin iyi bir örneği. Bu deneyimden dersler çıkararak yolumuza karalı bir şekilde devam etmeliyiz. Nazım’ın dediği gibi: “Yapı türkü söyler gibi yapılmıyor, bu iş biraz daha zor, zor mor ama yapı yükseliyor, yükseliyor…”

28 Kasım 2007


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this