UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

98 Kent A.Ş. İşçisi Daha İşe İade Davasını Kazandı

İzmir Karşıyaka Belediyesi’ne bağlı Kent A.Ş. taşeron şirketinde çalışırken işten atılan 271 işçinin açtıkları işe iade davası üç farklı iş mahkemesinde devam ediyordu. İşçilerden 91’inin Karşıyaka 1. İş Mahkemesinde süren davasında, mahkeme, asıl işverenin Karşıyaka Belediyesi olduğuna ve 91 işçinin işe iadesine karar vermişti. Karşıyaka 3. İş Mahkemesi de asıl işverenin Karşıyaka Belediyesi olduğuna ve 98 işçinin işe iadesine karar verdi. Geri kalan 82 işçinin Karşıyaka 2. İş Mahkemesinde görülen davası sürüyor.

30 Nisan 2009’da işten atılan işçiler, 1 Mayısta Örnekköy Şantiyesinde direnişe başlamışlardı. Kent A.Ş işçileri, direnişe başladıkları günden beri, işlerine geri dönmek için aileleriyle birlikte mücadele ediyorlar.

Karşıyaka’nın CHP’li belediye başkanı Cevat Durak, işe iade davasını kazanan 91 işçiye işbaşı yaptırmamıştı. Cevat Durak, “Hukuka karşı saygılıyız fakat bazen arzu etmediğimiz kararlar çıkıyor. İşten çıkartılan arkadaşlarımızdan bir tanesinin bile belediyede tekrar işe başlaması kesinlikle mümkün değil” demişti. Kent A.Ş. işçileri hakkında soru bile sorulmasını istemeyen Durak, “Artık çıkan işçiler belediyede çalışamaz. Herkes bunu böyle bilsin” diye konuşmuştu. CHP’li Cevat Durak, 98 Kent A.Ş. işçisinin daha işe iade davasını kazanması üzerine, “Belediye olarak çok olumsuz olaylarla karşı karşıya geldik. Ülkedeki işsizlik sorununa keşke belediye olarak katkımız olmasaydı. Mecbur kaldık. Bizi bu duruma düşürenler utansın” dedi. Güya Durak’ın işçiler için içi yanıyormuş ve onlar için çok üzgünmüş!

Durak, işçiler için çok üzüldüğünü söylüyor. Oysa Karşıyaka’nın CHP’li belediye başkanı Cevat Durak, işçileri toplu olarak işten atmıştı. İşten atmakla kalmamış direnişi kırmak için defalarca çevik kuvvet polisini işçilerin üzerine sürmüş ve çadırlarını yıkarak işçileri şantiyeden çıkarmıştı. Aynı CHP’li Durak, kendisinin işten attığı, bir yıldır aileleriyle birlikte işlerine dönmek için direnen Kent A.Ş işçilerini işe almıyor.

İşçiler, kendilerini işten atan, işçi ve sendika düşmanı patronlar sınıfını ve onların siyasetçilerini çok iyi tanımalıdırlar. İşçilerin güvenmesi gereken, sınıf kardeşleri ve kendi örgütleridir.

15 Nisan 2010


  Mücadeleden kısa haberler

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this