Gebze’den işsiz bir işçi
(04.06.2009)
1 Mayıs işçi sınıfı açısından birlik mücadele ve dayanışma günüdür. Tüm dünyada işçi sınıfı 1 Mayıs’ta alanlara inerek yakıcı taleplerini haykırmaktadır. Aynı zamanda devam eden savaşa ve sistemin krizine karşı birleşik ve kitlesel tepki verme fırsatı olarak da düşünülmelidir.
Gebze’den bir lise öğrencisi
(04.06.2009)
Haklıyken hakkını haykırmak arkadaşlarla beraber. Bir şeylerin farkına varmış olarak. İstekler çok değil; insanca yaşamak, ekmek, aş…
Gebze’den bir metal işçisi
(26.05.2009)
Dostlar, 2009 1 Mayıs’ını birlikte kutladık. Derinleşen krize rağmen işçilerin alanları yeterince doldurmaması bizler için düşündürücüdür. Emeği ile geçinen insanların o alanı doldurması gereklidir. Burjuvazi tıpkı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü “kadınlar günü” olarak tanımladığı gibi, 1 Mayıs’ı da “emek ve dayanışma günü” olarak tanımlayıp istediği alanda kutlanmasına izin veriyor.
İkitelli’den bir metal işçisi
(18.05.2009)
Kapitalist sistemin kriz çanları çalarken egemen sınıfın siyasal temsilcileri de kendi sınıf meşreplerine uygun hareket ediyorlar. 1 Mayıs’ın işçi bayramı olarak kutlanmasına yıllarca karşı çıkanlar, işçi sınıfının oylarını almak için, yerel seçimler öncesinde bu yıl 1 Mayıs’ı resmi tatil ilan edeceklerini açıkladılar.
Bostancı’dan bir grup işçi
(17.05.2009)
Tüm dünyayı derinden etkileyen ekonomik krizin gölgesinde 1 Mayıs’ı kutladık. İşten atmalar, sosyal hak gaspları, ücretlerimizin ödenmemesi ya da düşürülmesi devam ediyor. Krizin faturası biz işçilere çıkartılmak isteniyor.
Gebze’den bir işçi
(15.05.2009)
2009 1 Mayıs’ında derneğimizle birlikte önce Kadıköy ardından da Gebze’deki mitinglere katıldık. ULUSLARARASI İŞÇİ DAYANIŞMASI DERNEĞİ çatısı altında katıldığımız iki mitingde de gerek disiplinimiz gerekse coşkumuz ve haklı sloganlarımızla kapitalist düzene karşı savaşmak için var olduğumuzu bir kez daha meydanlarda haykırdık.
Gebze’den işsiz bir işçi
(15.05.2009)
UİD-DER yine 1 Mayıs coşkusuyla ve ateşiyle alanları doldurdu. Kadıköy ve Gebze’de 1 Mayıs mitinglerine katıldık. Çocuklarımız, iş kıyafetleriyle bir kortej oluşturan işçi arkadaşlarımız, pankartlarımız, dövizlerimiz, flamalarımız, sloganlarımız ve disiplinimizle mitinge katılan diğer grupların ilgisini çektik.
Toki inşaat işçileri
(07.05.2009)
Biz Toki’de çalışan işçiler olarak, işçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’a katılmak üzere hazırlıklarımızı yapmıştık. Ama 1 Mayıs sabahı bütün bu hazırlıklar boşa gitti. Hayatımızın ilk 1 Mayıs’ına katılmak için sabırsızlanıyorduk, çok heyecanlıydık. Ama hevesimiz kursağımızda kaldı.
Ankara’dan UİD-DER’li işçiler
(07.05.2009)
Mahallelerde, fabrika önlerinde, duraklarda bildiriler dağıttık, ulaşabildiğimiz işli işsiz tüm işçileri 1 Mayıs alanına, UİD-DER kortejinde dünya işçilerinin sesine ses katmaya çağırdık. Bizim için 1 Mayıs’a hazırlanmak, sınıf mücadelesini bir adım daha ilerletmek, uluslararası sınıf mücadelesini yükseltmek hedefiyle çalışmak demekti çünkü…
Bostancı’dan işsiz bir işçi
(07.05.2009)
1 Mayıs biz işçilerin, kapitalist sisteme karşı birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. Bizim örgütlü bir biçimde taleplerimizi dile getirmemiz oranında anlam kazanan bir gündür. Sınıf mücadelesinin yükseldiği dönemlerde 1 Mayıslar mücadeleci özüne uygun biçimde kutlanır. İşçi sınıfının sendikal ve siyasal düzeydeki örgütlülüğünün tedirgin edici boyutlarda gerilediği dönemlerde ise, 1 Mayıs...
Bir tersane işçisi
(07.05.2009)
Krizden dolayı bu seneki 1 Mayıs dünya işçi sınıfı açısından daha önemli bir yere sahipti. Çünkü milyonlarca işçi, işsizlik, açlık, yoksulluk vb. daha birçok sorunla boğuşarak 1 Mayıs’ı karşılamıştır. İşte tam da bu dönemde alanlarda olmanın ne kadar önemli olduğunun bilincinde olduğumdan dolayı UİD-DER’le birlikte alanlardaydım.
İkitelli’den bir işçi
(07.05.2009)
Cuma günü işçi sınıfının uluslararası mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ı kutladık. Sabahın erken saatlerinde Sefaköy Söğütlüçeşme’de UİD-DER aracının bulunduğu yerde toplanmaya başladık. Herkes geldikten sonra otobüsümüze binip 1 Mayıs alanına doğru yola koyulduk. Alana gitmeden Avrupa yakası olarak buluşma yeri olarak belirlediğimiz bir alana gittik.
İkitelli’den bir tekstil işçisi
(07.05.2009)
1 Mayısını emperyalist savaşlar ve ekonomik kriz ortamında karşıladık. Savaşların sürdüğü, patronlar sınıfının yarattıkları ekonomik krizin can yaktığı, işsizliğin milyonlara ulaştığı, yoksulluğun arttığı bir dönemde işçilerin birlik ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta alanlardaydık.
İkitelli’den bir metal işçisi
(05.05.2009)
Bu yıl işçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs’ta yine alanlardaydık. 123 yıl önce Amerikalı işçi kardeşlerimizin bizlere devrettiği mücadele bayrağını alanlarda taşıdık. İşçi sınıfının haklı taleplerini hep birlikte haykırdık. İşçi sendikalarının ve çeşitli kuruluşların katılımıyla 1 Mayıs’ı kutladık.
Gebze’den bir işçi
(05.05.2009)
1 Mayıs’a dönük hazırlıklarımızda olanca çabayla ve özveriyle çalışan tüm UİD-DER’li işçi kardeşlerimizin emeklerine sağlık. 1 Mayıs geleneğini yaratan ve bu günü genç işçi kuşaklarına aktaran, “karanlığı yırtarak güneşe yürüyen” tüm işçi önderleri sayesinde, sınıfsız, sömürüsüz, açlığın, yoksulluğun, işsizliğin ve savaşların olmadığı bir dünyanın mümkün olduğunu biliyoruz.
Gebze’den bir metal işçisi
(05.05.2009)
Patronların daha fazla kâr hırsı yüzünden her geçen gün daha da kötü koşullarda çalışmaya ve yaşamaya mahkûm ediliyoruz. Bu yüzden biz işçilerin örgütlü bir şekilde mücadele etmesi artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Ya mücadele ederiz ya da kapitalizmin bataklığında kaybolur gideriz.
Gebze’den bir işçi
(05.05.2009)
İşçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ı geride bıraktık. Son yıllarda sendika bürokratlarının tutumları nedeni ile İstanbul’da birleşik ve kitlesel kutlayamadığımız 1 Mayıs’ı, bu sene de ayrı alanlarda kutladı işçiler.
Gebze’den işsiz bir işçi
(05.05.2009)
Kortejimizin toplanacağı yere geldiğimizde son hazırlıklarımızı yapıp 1 Mayıs alanına doğru yürümeye başladık. Kortejin düzeni, atılan sloganların içeriği çevreden seyredenlerde hayranlık uyandırıyordu. UİD-DER her zaman olduğu gibi tam bir işçi disipliniyle alandaki yerini almıştı. Yürüyüş sırasında mitinge bireysel olarak gelen işçilerin kortejimize katılması bizleri çok mutlu etti....
Esenyurt’tan bir işçi
(05.05.2009)
Dünyada her gün derinleşen ekonomik kriz, sürekli ivmelenen emperyalist savaş, artan işsizlik, sürekli işten çıkarmalar hız kazanmaktadır. Böyle bir dönemde 1 Mayıs kutlaması şüphesiz sınıfımız açısından çok önemli. Bu nedenle 1 Mayıs’ta sınıfımızın acil ve hayati çıkarlarının sloganlarını yani ortak çıkarlarımızı haykırdık. İşsizliğin boy gösterdiği günümüzde işsiz işçilerin nasıl bir sıkıntı...
Ereğli’den UİD-DER üyesi işçiler
(03.05.2009)
Zonguldak Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen 1 Mayıs mitingine coşkulu bir katılım oldu. Mitinge DİSK, KESK ve Türk-İş’e bağlı çeşitli sendikaların yanı sıra EMEP, ÖDP gibi siyasi partiler de katıldı. Maden işçileri sendikasının ve Eğitim-Sen’in kitlesel ve canlı katılımı dikkat çekiciydi. Mitinge yaklaşık 3 bin kişi katıldı.
(03.05.2009)
1 Mayıs’ta Türkiye’de olduğu gibi dünyanın dört bir yanda da milyonlarca işçi, krize ve yoksulluğa karşı alanlara inerek patronlar sınıfına öfkelerini haykırdılar ve işçi sınıfının uluslararası dayanışmasını sergilediler. Fransa’da 300 farklı yerleşim yerinde yapılan kitlesel mitinglerde, 1 milyondan fazla işçi sokakları sloganlarıyla inletti.
Dudullu’dan bir işçi
(03.05.2009)
Tüm dünyada milyonlarca işçinin kutladığı 1 Mayıs’a ilk kez bu yıl katıldım. İlk kez katıldığım bu 1 Mayıs mitingine UİD-DER’le katılmış olmak benim için 1 Mayıs’a ayrı bir anlam katıyordu. Ama daha da önemlisi bütün dünyada işçi ve emekçilerin meydanlarda olmasıydı.
Gazi Mahallesinden bir işçi
(03.05.2009)
Bugün dünyanın tüm ülkelerinin işçileri gibi bizler de 1 Mayıs alanlarındaydık. İşçilerin sınıfsız, sömürüsüz, barış ve özgürlük dolu bir dünya kurma mücadelesinin sembolü, Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta sesimizi dünyanın tüm işçilerinin sesine kattık.
(02.05.2009)
1 Mayıs 2009, İstanbul’da, alan tartışmaları yüzünden, krize, işsizliğe ve savaşa karşı işçilerin birleşik ve kitlesel katılımıyla kutlanamadı. İşçi konfederasyonlarından Türk-İş 1 Mayıs’ı Kadıköy’de kitlesel bir mitingle kutladı. DİSK ve KESK ise Taksim’de kutlama yapacağını açıklamıştı. Ancak bundan önceki yıllarda olduğu gibi bu kitlesel kutlamayı yapamadı ve neticede polisin alana girmesine...
UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER
Share this