(30.04.2015)
Dünya işçi sınıfının alanlara çıktığı ve taleplerini haykırdığı birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’a saatler kaldı. İşçilerin mücadele örgütü UİD-DER işçilerin birliğini sağlamak ve coşkulu, işçi sınıfının disiplinine yakışır bir 1 Mayıs gerçekleşmesi için çalışmalarına hızla devam ediyor. 1 Mayıs bildirilerini, İşçi Dayanışması bültenini işçilere ulaştıran UİD-DER, çalışmalarına ses...
Sefaköy’den UİD-DER’li işçiler
(30.04.2015)
Amerikan işçi sınıfının bedeller ödeyerek kazandığı ve dünya işçilerinin sahiplenerek bugünlere ulaştırdığı 1 Mayıs, işçi sınıfının ortak bir mücadele günüdür. Tüm dünyada işçiler tarafından marşlarla, sloganlarla, gösteri ve yürüyüşlerle kutlanan 1 Mayıs, Türkiye’de de yıllarca coşkuyla kutlanmış, işçilerin talepleriyle alanlara aktığı bir gün olmuştur.
Sarıgazi’den bir grup UİD-DER’li
(29.04.2015)
Mücadele örgütümüz UİD-DER’in 1 Mayıs çağrısını ses aracımızla Sancaktepe ve civardaki sanayi bölgelerindeki işçilere, emekçilere, gençlere, öğrencilere duyurmak için günışığıyla başladık hazırlıklarımıza. Ses aracımızı donattık, 1 Mayıs bildirilerimizi aldık yanımıza. Artık sesimiz işçi semtlerinde ve sanayi bölgelerinde gürleyebilirdi.
Gebze’den bir metal işçisi
(29.04.2015)
Ben metal sektöründe çalışan, Türk Metal üyesi bir işçiyim. Biliyorsunuz bundan birkaç ay önce metal işçilerinin toplu iş sözleşmesi yapıldı. Türk Metal Sendikası bürokratlarının imzaladığı sefalet sözleşmesi ve üstüne üstlük sefalet sözleşmesinde 3 yıla imza atılmış olması metal işçileri olarak bizlerde soğuk bir duş etkisi yaratmıştı.
Sefaköy’den genç işçi ve öğrenciler
(29.04.2015)
Ben metal sektöründe çalışan, Türk Metal üyesi bir işçiyim. Biliyorsunuz bundan birkaç ay önce metal işçilerinin toplu iş sözleşmesi yapıldı. Türk Metal Sendikası bürokratlarının imzaladığı sefalet sözleşmesi ve üstüne üstlük sefalet sözleşmesinde 3 yıla imza atılmış olması metal işçileri olarak bizlerde soğuk bir duş etkisi yaratmıştı.
Ankara’dan UİD-DER’li işçiler
(29.04.2015)
1 Mayıs, işçi sınıfının uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günüdür. Yıllar önce (1800’lü yıllarda) 8 saatlik işgünü talebi ile başlayan ve dünyada giderek yükselen zorlu mücadele, çok önemli kazanımlarla sonuçlanmıştır. İşçi sınıfı ekonomik, siyasal ve sosyal hakları kolay elde etmemiştir. Bunun için ağır bedeller ödemiştir.
(27.04.2015)
Mücadele örgütümüz UİD-DER Çukurova’da da yürüttüğü mücadele ve çalışmalarla işçi sınıfının tarihi mirası olan 1 Mayıs’a sahip çıkmaya, bu uğurda işçileri bir araya getirmeye, mücadeleyi büyütmeye devam ediyor. Bu amaçla, UİD-DER Mersin temsilciliğinde “Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın İşçilerin Birlik, Dayanışma ve Mücadelesi” sloganıyla coşkulu bir etkinlik gerçekleştirdik.
Tuzla’dan bir grup UİD-DER’li işçi
(26.04.2015)
25 Nisanda Pendik ve Tuzla’nın pek çok mahallesinde, Tuzla Organize Deri Sanayi, Mermerciler, Kimyacılar gibi sanayi bölgelerinde 1 Mayıs çalışmalarımıza devam ettik. Ses aracımızı dolaştırarak işçilere; emeğimize, hakkımıza sahip çıkmak için 1 Mayıs’a katılma çağrısı yaptık. Ses aracıyla fabrika önlerine, Tuzla tersaneler bölgesine giderek bildiri dağıttık.
(25.04.2015)
Tuzla temsilciliğinden UİD-DER’li işçiler olarak bizler de başta Kartal, Pendik gibi işçilerin yoğun olduğu kent merkezleri olmak üzere Aydınlı, Esenyalı, Kavakpınar gibi işçi mahallelerinde kurduğumuz stantlarla işçi ve emekçi kardeşlerimizi 1 Mayıs’a davet etmeye devam ediyoruz. Bildirilerimizi ve İşçi Dayanışması bültenimizi işçilere ulaştırıyoruz.
(25.04.2015)
UİD-DER, işçi sınıfının patronlardan söke söke aldığı haklarla yarattığı şanlı 1 Mayıs’ın bugünün işçilerinin gündeminde yer etmesi için çalışmalar yürütüyor. Bütün bir sene ortaya koyduğumuz çalışmalar 1 Mayıs yaklaşırken daha da coşkuyla sürüyor. İşçilerin bulunduğu her yerde faaliyet yürütüyor, onları 1 Mayıs’a sahip çıkmaya çağıyoruz.
Gebze’den bir grup metal işçisi
(24.04.2015)
1 Mayıs’a günler kala UİD-DER’li işçiler olarak 23 Nisan’ın tatil olmasını değerlendirdik, işçi kenti Gebze’de stant açtık. İşçi Dayanışması bülteninin bu ayki sayısını ve taleplerimizin yer aldığı 1 Mayıs bildirilerini Gebzeli işçilere ulaştırdık. Bir işçi kenti olan Gebze’de kutlayacağımız 1 Mayıs’a işçi kardeşlerimizi UİD-DER saflarında yürümeye davet ettik.
Esenyurt’tan UİD-DER’li işçiler
(23.04.2015)
İşçileri UİD-DER’in 1 Mayıs kortejine davet ettiğimiz afişlerimizi asıyor, bildirilerimizi dağıtıyor, ev ve kahve toplantıları yapıyoruz. Büyük bir coşkuyla yürüttüğümüz çalışmalar arasında UİD-DER’in ses aracını emekçi mahallelerinde, fabrika bölgelerinde, işçi havzalarında dolaştırarak işçileri 1 Mayıs’a taleplerini haykırmaya çağırmak da var.
(22.04.2015)
Ağır yaşam koşullarında karşıladığımız bu 1 Mayıs’ın biz işçiler için önemini 18-19 Nisan’da Ankara’da açtığımız stantlarla isçilere anlattık. İşçileri, “Düşük Ücretlere, Uzayan İş Saatlerine, Taşeronlaştırmaya HAYIR!” kampanyamıza destek olmaya ve 1 Mayıs’ta UID-DER kortejine çağırdık. Sakarya Caddesi’nde açtığımız stantta birçok sektörden işçilerle ve öğrencilerle sohbet ettik.
Kıraç’tan bir metal işçisi
(22.04.2015)
Biz UİD-DER’li işçiler olarak, çalıştığımız fabrikalarda, mahallelerde, kahvelerde, meydanlarda, fabrika önlerinde 1 Mayıs çalışmalarımızı coşkulu bir şekilde sürdürüyoruz. İşçi semtlerine astığımız afişlerle, stantlarımızla, fabrika önlerinde dağıttığımız bildirilerle, derneğimizde düzenlediğimiz etkinliklerimizle tüm işçileri, emekçileri bu anlamlı güne davet ediyoruz.
(21.04.2015)
İşçilerin mücadele örgütü UİD-DER, her sene olduğu gibi bu sene de işçileri 1 Mayıs’a taşımak için yoğun bir çalışma yürütüyor. Egemenler, tüm dünyada işçilerin kendi taleplerini haykırmak için meydanlara aktığı bu mücadele gününü unutturmak istiyorlar. Fakat onlara inat, tüm dünyada işçiler 1 Mayıs geleneğini sahiplenmeye devam ediyor.
(20.04.2015)
UİD-DER Tuzla temsilciliği 19 Nisanda DERİTEKS Sendikası Genel Merkezi salonunda “Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın İşçilerin Birlik, Dayanışma ve Mücadelesi” etkinliği düzenledi. Etkinliğe deri, tersane, sağlık, petrokimya, metal ve daha birçok farklı sektörde çalışan işçiler katıldılar. Etkinlikte, bu yıl 1 Mayıs’a nasıl bir siyasi ortamda gidildiğine ve sermayenin işçi sınıfına dönük saldırılarına yer...
(14.04.2015)
Bu hafta pek çok işçi mahallesine kampanyamızı taşıdık, işçilere 1 Mayıs bildirilerimizi götürdük. Yenidoğan’da, Osmangazi’de, Sarıgazi’de ve Sultanbeyli’de işçilerin yoğun olduğu bölgelerde bildirilerimizi dağıtarak işçilere derneğimizi ve çalışmalarımızı anlattık. Sabahları işe giden ve akşamları işten dönen işçilere de servis duraklarında bildirilerimizi verdik.
(14.04.2015)
7 Nisanda adayların açıklanmasıyla seçim çalışmalarına başlandı. İşçileri-emekçileri oy deposu olarak gören patronlar sınıfının sözcüleri yine boş vaatlerle insanları kandırmaya girişti. Düzen partilerinin ikiyüzlü tutumlarına ve işçileri aldatmalarına karşı UİD-DER olarak her alanda işçileri kendi taleplerine sahip çıkmaya, örgütlü mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.
Aydınlı’dan bir metal işçisi
(18.04.2013)
1 Mayıs çalışmalarımız tüm hızı ile devam ediyor. İşçi sınıfının bu önemli gününü kitlesel ve coşkulu bir şekilde kutlamak ve taleplerimizi haykırmak için çevremizdeki herkesi UİD-DER ile 1 Mayıs’ta alanlara davet ediyoruz.
Gebze’den bir işçi
(01.05.2011)
erhaba işçi ağabeylerim, ablalarım, kardeşlerim. Hepinizin bildiği gibi biz işçilerin bayramı olan 1 Mayıs’a bir gün kaldı. Ve ben de tüm heyecanımla bu anlamlı günün gelmesini bekliyorum. Ben 1 Mayıs’a ilk kez geçen sene UİD-DER ile birlikte katılmıştım. Ve İlk kez UİD-DER kortejinde tattım birçok güzelliği.
Söğütlüçeşme’den bir işçi
(01.05.2011)
UİD-DER Sefaköy temsilciliğinden bir grup işçiyle pazar günü Söğütlüçeşme Mahallesi’nde piknik yaptık. Çok eğlenceli ve dolu dolu geçen piknikte kimimiz mangal başında terledik, kimimiz top oynayarak. Bazılarımız salatayı yaptık, bazılarımız sofrayı hazırladık.
Trakya Üniversitesinden bir grup öğrenci
(29.04.2011)
Bütün işçi ağabey ve ablalarımıza, Edirne’den sıcacık selamlar. Bizler Trakya Üniversitesinde okuyan bir grup örgenciyiz. Hepinizin bildiği gibi, tüm dünyadaki işçilerin gündeminde olan 1 Mayıs’a sayılı günler kaldı. Bütün ülkelerdeki işçiler gibi Türkiye’deki işçiler de alanlara çıkıp taleplerini haykırmak için hazırlıklarına başladı.
Adana’dan UİD-DER’li bir işçi
(28.04.2011)
Biz işçilerin sınıf örgütü olan derneğimizin afiş ve bildirileri elimize geçtiğinde çok heyacanlandık. Bunları elimizden geldiğince diğer sınıf kardeşlerimize de ulaştırmanın yollarını konuştuk önce. Bildirilerimizi elden konuşa konuşa verecektik. Arkadaşlarımız önce kendi doğal çevresinden başlayacak, eşine, çocuklarına, arkadaşlarına, tanıdığı işçi kardeşlerine verecekti. Önce onu yaptık.
Bostancı’dan bir işçi
(27.04.2011)
Herkes uyurken başladık şehrin sokaklarını ve caddelerini afişlerimizle donatmaya. Altgeçitler, duraklar, işçilerin izinin ve gözünün geçtiği yerlere özenle yapıştırdık sloganlarımızı: “1 MAYIS! HERKESE İŞ! İŞ GÜNÜ KISALTILSIN!” Uzayan iş saatlerinden bunalmış işine giden bir işçinin kafasına takılacak bu slogan biliyorum.
Sefaköy’den bir grup işçi
(27.04.2011)
Biz UİD-DER’li işçiler olarak Söğütlüçeşme’de bildiri dağıtımı yaptık. Dağıttığımız 1 Mayıs bildirilerine ilgi yoğundu. Konuştuğumuz işçi arkadaşlarımız ya da işçi eşleri hayatlarının giderek daha çok zorlaştığını, eve ekmek götürmekte zorlandıklarını söylediler. Yapılan sohbetlerimizde işçilerin şikayetçi oldukları konu, işçiler arasında birlik olmadığıydı.
Bostancı’dan bir işçi
(10.05.2010)
O kadar çok çalıştırılıyoruz ki, bazen aynada kendi yüzümüze yabancı kaldığımız bile oluyor. Bir dostumuzu görmek için bile vaktimiz olmayabiliyor. Zaten hiçbir sosyal aktivitede yer alamadığımız gibi, vakit ayırmamız gereken insanlara bile vakit ayıramıyoruz.
Tuzluçayır’dan UİD-DER üyesi bir işçi
(08.05.2010)
Uzun zamandır İşçi Dayanışması bültenimizi bölgedeki sınıf kardeşlerimize ulaştırıyor, bülten içeriğiyle ilgili konuları sınıf kardeşlerimizle paylaşıyor ve olumlu yanıtlar alıyoruz. Ankara’nın en büyük sanayi bölgesine (Sincan Organize Sanayi Bölgesi) yakınlığıyla bilinen Sincan, büyük bir işçi semti.
Çağlayan’dan bir inşaat işçisi
(20.04.2010)
Pazar günü derneğimizin Sefaköy temsilciliğinde 1 Mayıs konulu bir şenlik düzenledik. Şenliğe çeşitli fabrikalardan işçiler, mahallelerimizden ailelerimiz ve okullardan öğrenci kardeşlerimiz katıldı. Şenliğimize şarkılarla coşkulu bir şekilde başladık.
Tuzla’dan bir işçi
(20.04.2010)
18 Nisan Pazar günü UİD-DER Tuzla temsilciliğinde 1 Mayıs şenliği düzenlendi. Şenliğe deri, tersane, mobilya, tekstil, inşaat, basın, sağlık, metal, hizmet sektörlerinden işçilerin yanı sıra, öğrenciler de katıldı. UİD-DER’in sınıf kürsüsünde her işçi kardeşimiz sorunlarını dile getirdi.
Esenler’den bir işçi
(07.05.2009)
Selam olsun yüreği mücadele ruhuyla coşanlara! 1 Mayıs’ı miras bırakanlara selam olsun! Derneğimiz UİD-DER’in 19 Nisanda düzenlediği “KRİZE VE SAVAŞA KARŞI 1 MAYIS’a” şenliğimizde, gerek sunum ve gerekse de koromuzun şarkıları ve slayt görüntüleri, biz işçi sınıfına bırakılan tarihsel mirası çok güzel anlatıyordu.
UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER
Share this