UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

ABD’de Başarılı Grevler

ABD’nin Kentucky bölgesinde bulunan viski üreticisi Jim Beam firmasında çalışan 250 işçi uzayan iş saatlerine karşı greve çıktı. 15 Ekimde başlayan grevde kadrolu işçiler, haftalık çalışma saatlerinin 60-80 saate varmasına karşı mücadele ettiler. İmalathanede geçici ve yarı zamanlı işçi çalıştırılması yerine daha fazla kadrolu işçi çalıştırılmasını talep ettiler. Geçici çalıştırılan yaklaşık 100 işçinin kadroya alınmasını istediler. Grevin ardından gıda işçilerinin sendikası UFCW ile işveren arasında 2 yıllık sözleşme imzalandı. Buna göre tam zamanlı çalışan işçilerin şartları düzeltilecek ve fazla mesailer kaldırılacak.

Harvard Üniversitesi yemekhane işçilerinin grevi de kazanımla sonuçlandı. Harvard Üniversitesi Yemekhane Hizmeti şirketi HUDS’ta yaklaşık 700 işçi 5 Ekim’de greve başlamışlardı. 3 hafta süren grevin ardından işçiler, ücret ve sağlık giderleri ile ilgili ana taleplerinin karşılanması nedeniyle işlerine geri döndüler. Harvard’da 22 gün süren grev 1983’ten beri yapılan ilk grev olma özelliği taşıyor.

Grev, üniversitede öğrencilerin ve akademisyenlerin önemli desteğini kazandı. Öğrenci örgütleri grevi destekleyen bildiriler yayınladılar, çeşitli yürüyüşler ve eylemler örgütlediler. 3 binden fazla öğrenci, işçilerin taleplerini destekleyen dilekçeyi imzaladı. Harvard üniversitesindeki yeni sözleşmenin, diğer üniversitelerdeki işçiler için de örnek bir sözleşme olacağı düşünülüyor.

Philadelphia’da ise 5 bin ulaşım işçisi grevde. Taşıma İşçileri Sendikası TWU ile Güneydoğu Pennsylvania Ulaşım Otoritesi SEPTA arasında yapılan görüşmelerden bir anlaşma çıkmaması üzerine Philadelphia’da yaklaşık 5 bin taşıma işçisi süresiz greve çıktı. Grev, bir günde yarım milyon insan taşıyan otobüs, tramvay ve metro seferlerini durdurduğu için adeta şehri felç etti. Ücretlerinin arttırılmasını isteyen işçiler ayrıca hayat sigortası, reçeteler, diş muayeneleri gibi sağlık giderleri için de bir ücret artışı ve daha uzun molalar talep ediyor. Grevlerine kararlılıkla devam ediyorlar.

3 Kasım 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this