UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Adana’da “Nasıl Sömürülüyoruz, Neden Yoksullaşıyoruz” Semineri

Adana’dan UİD-DER’li işçiler

1 Mayıs yaklaşırken UİD-DER’li işçiler olarak Adana’da da çalışmalarımızı büyük bir heves ve gayretle sürdürüyoruz. İşçilerin daha mücadeleci ve daha bilinçli olabilmeleri için derneğimizde durmaksızın yürütülen faaliyetleri kendi bölgemizde de gerçekleştiriyor ve örgütlülüğümüzü geliştirmek için çaba gösteriyoruz. Bu kapsamda “Nasıl Sömürülüyoruz? Neden Yoksullaşıyoruz?” başlıklı seminerimizi değişik sektörlerde çalışan işçilerin katılımı ile gerçekleştirdik.

Seminerde, işçi sınıfının sömürülmesinin gerçek kaynağının kapitalist üretim biçimi olduğu ve kapitalizm işçi sınıfı tarafından tarihin çöplüğüne gönderilmeden sömürünün ortadan kalkmayacağı net bir biçimde ortaya kondu. Patronların işçilerin alınterine el koyarak elde ettiği artı-değeri daha da arttırmak için ne gibi yollara başvurduğu; işçilerin de bunun karşısında örgütlü biçimde mücadele etmekten başka bir yolunun olmadığı anlatıldı. Derneğimizin 1 Mayıs’a hazırlanırken yürüttüğü “Ücretler Yükseltilsin, İş Saatleri Düşürülsün” kampanyasının bu açıdan bakıldığında ne denli önemli olduğundan da söz edildi.

Kapitalistler işçilerin sömürülmesini katmerli hale getirmek için saldırılarını arttırıyor ve krizin yükünü işçilerin sırtına bindirmek için binbir türlü dalavere çeviriyorlar. Ancak her şeye rağmen kararlılıkla mücadeleye atılan ve bilinçlenen işçilerin sayısı da giderek artıyor. Derneğimizde bu yönde yaptığımız çalışmalar sonuç veriyor ve güçleniyoruz. Kapitalistlerin sömürü düzeninin çanına ot tıkayacak güçler de bu çalışmalarda filizleniyor. Bu yüzden kapitalistlerin sömürüsüne karşı ayağa kalkmak, mücadele etmek isteyen işçileri derneğimizde bir araya getirmek için çabalarımızı yoğunlaştıralım.

Yaşasın İşçilerin Örgütlü Mücadelesi! Yaşasın UİD-DER !

21 Nisan 2012


...önceki
Dayanışma
  İşçi ÖzEğitim Seminerleri

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this