UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Adana’da “Sermayenin Büyümesinin Bedeli: Artan İş Kazaları” Semineri

Adana’dan UİD-DER’li işçiler

 “İş Kazaları Kader Değildir, İşçi Ölümlerini Durduralım!” diyerek işçileri, iş kazalarına karşı birlik olmaya çağıran derneğimiz UİD-DER’in, çalışmaları devam ediyor. Meydanlarda, fabrika önlerinde stantlar açtığımız, imza topladığımız, çeşitli etkinlikler düzenlediğimiz kampanyamız kapsamında Adana’da bir seminer gerçekleştirdik. 14 Nisanda yapılan “Sermayenin Büyümesinin Bedeli: Artan İş Kazaları” adlı etkinliğimize pek çok işçi kardeşimiz katıldı. Petrokimya, metal, eğitim, hizmet gibi pek çok sektörden işçilerin yanı sıra, temizlik işleri yapan kadın işçiler ve meslek lisesi öğrencileri de etkinliğimizde yer aldılar. Açtığımız stantlar vesilesiyle tanıştığımız işçilerin de katılım gösterdiği etkinliğimiz büyük bir dikkatle dinlendi.

Etkinliğimizin ilk bölümünde, sermayenin ve Türkiye ekonomisinin büyümesi ile iş kazaları arasında paralelliğe dikkat çekildi. Türkiye ekonomisinin büyüdüğü, işçilerin çalışma koşullarının ağırlaştığı, iş kazalarının durmadan arttığı dile getirildi. Yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın yeterli olmadığı ve diğer taraftan bu yasanın bile uygulanmadığı, kâğıt üstünde kaldığı çarpıcı örneklerle anlatıldı.

İkinci bölümde ise işçi kardeşlerimiz söz alarak, yaşadıkları sıkıntıları anlattılar. Poşet fabrikasında çalışan bir işçi kardeşimiz, defalarca talep etmelerine ve yaşadıkları iş kazalarına rağmen fabrikada ecza dolabı bulundurulmadığını anlattı. Ancak ISO belgesi almak isteyen patronun bu belge için fabrikaya ecza dolabını derhal getirttiğini belirtti. Başka bir işçi kardeşimiz ise, yurt dışında çalışırken iş güvenliği önlemleri alınmadığı için işi bırakmak zorunda kaldığını anlattı. Bir başka işçi kardeşimiz, iş kazaları ile büyüme arasındaki ilişkinin sadece Türkiye’de mi böyle bir paralellik gösterdiğini sordu. Bunun üzerine Çin’de yaşanan işçi ölümleri ve iş kazaları da örnek olarak anlatıldı. Patronların, dünyanın her yerinde sadece çıkarlarını ve kârlarını önemsedikleri, işçiler için alınacak güvenlik önlemlerini maliyet olarak gördükleri ifade edildi.

Kampanyamıza destek olmak için imza toplayan işçi kardeşlerimiz doldurdukları föyleri teslim ederek, bültenlerimizden aldılar. İşçiler bu seminer için derneğimize teşekkür ederek etkinlikten ayrıldılar.

16 Nisan 2013


  İşçi ÖzEğitim Seminerleri

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this