UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Adana’da “Krizin Bedelini Ödemeyeceğiz” Mitingi

15 Aralıkta Adana’da DİSK, KESK ve TMMOB’un ortaklaşa düzenlediği “Krizin Bedelini Ödemeyeceğiz, “Yoksullaşmaya, İşsizliğe ve Güvencesizliğe Karşı Birleşik Mücadele” mitingi yapıldı. Bölgesel olarak planlanan mitinge çevre kentlerden işçi ve emekçiler katıldı. Birçok sendika ve demokratik kitle örgütü de mitingde yerini aldı.

Mitingde ilk sözü alan BES Şube Başkanı Sinan Tunç, şöyle konuştu: “Son enflasyon rakamları gösteriyor ki, alınan ücretlerin yüzde 50’lere yakın oranı erimiş durumda. Kriz karşısında enflasyon oranının haricinde zam talebimiz var. Bugün hiç zam yapılmadan gerçek enflasyon oranı asgari ücrete yansıtılsa iki bin lirayı buluyor. Asgari ücretin belirlenmesinde bu durum unutulmamalıdır. Bölgemizde eskiden fabrika dumanlarının yükseldiği yerlerde AVM’ler yükseliyor. Böyle olursa elbette kriz olur. Faturası bize değil yandaş firmalara kesilmelidir.”

Ses Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel ise sağlık çalışanlarının son çıkartılan sağlık yasası ile pek çok haklarının gasp edildiğini belirterek tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Bir sürü holdingin, yandaş firmaların milyonlarca lira tutarındaki borçları tek kalemde siliniyor, krizin faturası ise emekçiye kesiliyor. Buna izin vermeyeceğiz.”

Son sözü alan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ise “Yaşar Kemal’in, Orhan Kemal’in Çukurova’sından Cargill işçilerine, Flormar işçilerinden 3. Havalimanı işçilerine, İzban işçilerine, Türkiye’nin dört yanında direnen tüm emekçilere selam olsun” diyerek kitleyi selamladı.

Bozgeyik sözlerini şöyle sürdürdü: “AKP krizi atlatmak için var gücüyle işçileri ve emekçileri baskı altına almaktadır. Ülkede bugüne kadar yaşanan baskılar sonucu toplumun birçok kesimi gözaltı ve tutuklamalar ile karşı karşıya kalmıştır. Ülkede temel haklar ortadan kaldırılıyor. Çalışma, örgütlenme, düşünme ve ifade özgürlüğü gibi bütün temel haklar gasp ediliyor. Yüzde 1’lik mutlu azınlık dışında kalan yüzde 99 olarak hepimiz krizi iliklerimize kadar yaşıyoruz. Doğalgazdan elektriğe, sudan ulaşıma kadar her şeye uzanan zam devam ediyor. Bu koşullarda bin bir çeşit oyunla başvurulan resmi enflasyon, işsizlik rakamları bile artık ülkede yaşanan işsizliği, hayat pahalılığını gizlemeye yetmiyor. Tüm bunlara rağmen ülkeyi yönetenler ‘ekonomi tıkırında, her şey yolunda’ nutukları atmaya devam ediyor. Göstermelik olarak yaptıkları yüzde 10 indirim kampanyası ile hepimizi topyekün kandırmaya çalışıyorlar. Hem ‘kriz miriz yok’, ‘hepsi manipülasyon’, ‘psikolojik kriz’ diyorlar hem de krizin faturasını ücretli kesimler başta olmak üzere yoksul halkın sırtına yıkmak için her yola başvuruyorlar. Emek karşıtı, doğa düşmanı, sermaye yanlısı neoliberal politikaları daha da acımasız bir şekilde sürdürmek için krizi fırsata çeviriyorlar.”

Bozgeyik, faturanın işçilere, emekçilere kesilmesine karşı mücadelede kararlı olduklarını vurguladı. Kitle, Bozgeyik’in sözlerine sloganlarla destek verdi.

Yerel sanatçıların seslendirdiği türkülerin ardından miting sona erdi.

15 Aralık 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this