UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Adana’dan Mersin’e Doğru 1 Mayıs

Adana Organize Sanayi Bölgesinden bir işçi

Merhaba,

Ben Adana Organize Sanayi Sitesinden bir işçiyim. Bu sene 1 Mayıs coşkusunu Mersin’de UİD-DER saflarında yaşama fırsatı buldum.

Adana’dan işçi ve öğrenci arkadaşlarımızla beraber 1 Mayıs sabahı Mersin’e doğru yola çıktık. Mersin’deki UİD-DER temsilciliğinde diğer işçi arkadaşlarımızla bir araya geldik.

Daha sonra UİD-DER işçi korosu işçi marşlarını ve şarkılarını söylerken, bir taraftan da şiirler okudular. “Başka bir ihtimal yok, ya biz kazanacağız, ya da gene biz kazanacağız!”

Bu coşkuyla kortejimizi oluşturduk. Kırmızı önlüklerimizi ve şapkalarınızı taktık. UİD-DER kortejiyle ilk defa tanışan arkadaşlar çabucak uyum sağladılar. Ne de olsa işçiler ve disipline alışıklar.

1 Mayıs coşkusuyla sloganlarımızı haykırarak alana doğru yürüyüşe geçtik. Yine disiplinli bir şekilde alana girdik ve sloganlarımıza tüm coşkuyla devam ettik. Bu sırada direnişte olan Şişecam işçileri kortejimizin yanından geçti. Sloganlarımızla onlara destek olduk ve büyük bir coşkuyla bize katıldılar, teşekkür ettiler. Birleşen işçilerin yenilmeyeceğini de alanlarda görmüş olduk.

UİD-DER’in diğer etkinliklerine gelen ve bizi alanda gören TÜMTİS ve Liman-İş’li işçiler de kortejimize gelerek hayranlıklarını dile getirdiler.

Kürsüde 1 Mayıs konuşmaları yapılırken, işçilerin uluslararası mücadelesini vurgulayan sloganlarımızla ve iş cinayetleri, uzayan iş saatleri, kölelik büroları ve kıdem tazminatı ile ilgili dövizlerimiz alandaki diğer işçiler için dikkat çekiciydi. Daha sonra türküler söyleyerek omuz omuza halaylar çektik.

Alandan ayrılma vakti geldiğinde kortejimiz aynı disiplinle, sloganlar atarak alandan ayrıldı. Sloganlar atarak temsilciliğimize doğru yürüyüşe geçtik. Bu sırada yoldan geçenler ve diğer sendikalı işçiler kortejimizin fotoğraflarını çekerek hayranlıklarını belirttiler.

Kortejimiz işçi disipliniyle, temsilcilik önüne geldi ve bir 1 Mayıs daha böylece son bulmuş oldu. İlk defa UİD-DER’le 1 Mayıs kortejine katılan işçiler, gün içinde yaşadıklarını birbirleriyle paylaştılar. Seneye 1 Mayıs’ta tekrar burada olacaklarını belirttiler.

İşçilerin uluslararası mücadele günü 1 Mayıs kutlu olsun.

7 Mayıs 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this