UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Ağustos Ayında En Az 180 İşçi Hayatını Kaybetti

Dolar kurundaki artış, artan enflasyon işçilerin ve emekçilerin gündelik yaşamını her geçen gün daha da zorlaştırırken, iş cinayetleri de devam ediyor. İş güvenliği önlemlerini almayan patronlara yönelik caydırıcı cezaların uygulanmaması, ilgili yasal düzenlemelerin patronlar lehine esnetilmesi, iş kazalarının ve iş cinayetlerinin artmasına, işçilerin sakatlanmasına veya ölmesine yol açıyor.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin Ağustos ayı iş cinayetleri raporu, iş cinayetlerinin artarak devam ettiğini gözler önüne seriyor. İSİG Meclisi’nin raporuna göre, geçen ay en az 180 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. İş cinayetlerinin nedenlerine, iş kollarına, şehir, cinsiyet ve yaş dağılımına yer verilen raporda ayrıntılar şöyle:

  • Ağustos ayında hayatını kaybeden 180 işçiyle beraber bu yılın ilk 8 ayında yaşamını yitiren işçilerin sayısı en az 1290’a ulaştı.
  • Hayatını kaybeden işçilerin 15’i kadın, 3’ü 14 yaş ve altında olmak üzere 11’i çocuk işçi.
  • 7 Suriyeli, 2 Afgan, 2 Türkmen, 1 Ahıskalı, 1 Azeri ve 1 İranlı olmak üzere 14 göçmen işçi hayatını kaybetti.
  • İş cinayetleri en çok tarım, inşaat, taşımacılık, ticaret/büro, belediye/genel-işler, madencilik, enerji ve metal işkollarında gerçekleşti.
  • Ölüm nedenleri ise ezilme/göçük, trafik/servis kazası, kalp krizi/beyin kanaması, yüksekten düşme.
  • Türkiye’nin 56 şehrinde iş cinayeti gerçekleşti. İş cinayetleri en çok İstanbul, Bursa, Antalya, Gaziantep, Manisa, Muğla, Kocaeli, Konya ve Sakarya’da gerçekleşti.
  • Hayatını kaybeden 180 işçiden sadece 4’ü (yüzde 2,22’si) sendikalıydı.
6 Eylül 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this