UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Akkardan İşçisi Sesini Duyurmaya Çalışıyor

Gebze’den bir BMİS üyesi

Birçoğumuzun bildiği gibi, Akkardan’da 108 işçinin işine kriz gerekçesiyle son verilmişti. Buna karşın işten atılan işçiler evlerinin yolunu tutmamış ve işlerine geri dönmek için direnişe geçmişlerdi. İşçiler yaklaşık 70 gündür işlerine geri dönmek için direnişteler. Gelinen noktada, Birleşik Metal-İş yönetimi işçilerin onayını almadan direnişi bitirdiğini açıkladı. Servis ve yemekleri kesmekle kalmadı, direniş pankartını bile indirdi.

Akkardan işçileri, direniş boyunca yapılacak çok şey olmasına rağmen, sendikalarının direnişi başarıya ulaştırma yönünde hemen hiçbir şey yapmadığını dile getiriyorlar. Yalnız bırakıldıklarını söyleyen işçiler, direnişin işçilerin onayı alınmadan sendika tarafından bitirilmesini doğru bulmadıklarını ifade ediyorlar. Bu amaçla seslerini bölgedeki diğer işçilere duyurmak için pek çok eylemlilik sergiliyorlar. Sendikanın kendilerine karşı takındığı tutumu diğer işçilere karşı da takınacağını vurgulayan işçiler, diğer işçi kardeşlerine gerçekleri açıklayarak onları uyarıyorlar. Yaşadıkları sorunları, işten atılma sebeplerini, BMİS’in sürecin başından itibaren takındığı olumsuz tutumu anlatan bir basın açıklaması metnini işçilere dağıtıyorlar. Ayrıca bu metni basına da gönderiyorlar.

Geçenlerde Gebze Umut FM’de de bu süreci canlı yayında anlatarak seslerini duyurmaya çalıştılar. Bazı dinleyiciler programa telefonla bağlanarak bu konu hakkındaki düşüncelerini dile getirdiler. Verdikleri mücadelede Akkardan direnişçilerinin yanında olduklarını ifade ettiler.

Evet dostlar, Akkardan direnişçilerinin her zamankinden daha çok sınıf dayanışmasına ihtiyaçları var. Çünkü burada verilen mücadele hem sendika bürokratlarına hem de Akkardan patronuna karşıdır. Gelin hep beraber Akkardan direnişçilerinin sesine ses katalım ve mücadelelerine omuz verelim. Bu mücadele ancak o zaman başarıya ulaşır.

Yaşasın Sınıf Dayanışması!

18 Nisan 2010


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this