UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Al Benden de Bir HAYIR!

Gebze’den genç bir metal işçisi

Bir referandum tartışmasıdır gidiyor. Destek veren de var, karşı çıkan da. Tartışmaların alevlenmesiyle birbiriyle kavga eden de oluyor.

Referandumu önümüze getirip bizden destek isteyenler, “evet” dememizi bekleyenler, yıllardır bulundukları koltukları bırakmayıp yerlerini daha da sağlamlaştırmak istiyorlar. Kendilerine saraylar yaptırıp gemicikler alan, devlet kademelerine ahalisini sokan, zevkusefa içinde yüzenler, şimdi bizden daha da fazlasını istiyorlar.

Avrupa Birliği’ne üyelik diyorlardı, bugün Avrupa Birliği üyesi ülkelerin oylamasıyla üyelik işlemleri askıya alındı. Sağlıkta reform diyorlardı, şimdi GSS belasından milyonlarca insan sisteme borçlu, muayene bile olamıyor. Eğitimde yeni atılımlar diyorlardı, her yıl yenilenen eğitim müfredatı ve sınav sistemleri yüzünden öğrencilerin ve ailelerin kafalarını bulamaç ettiler. İşsizliğe çare olacağız dediler, bugün işsizlik rakamları çift haneli rakamlara ulaştı, çığ gibi büyümeye de devam ediyor. Komşularla sıfır sorun dediler, şimdi etrafımızda “dost” kalmadı. Her gün bombalar patlıyor. Haksız savaşlarda, sınır ötesi operasyonlarda yoksul ailelerin çocukları can veriyor. Milliyetçilik, mezhepçilik körüklenerek emekçiler arasında derin bir ayrışma yaratılıyor. İş kazalarında binler hayatını kaybetmeye devam ediyor. Hayat pahalılığı o kadar arttı ki, alınan ücretlerle temel ihtiyaçlar karşılanmayacak seviyeye geldi.

Bu liste uzar gider. Çünkü siyasetin zirvesine oturduklarından beri, iktidar çevrelerin tüm politikaları tam bir çelişkiler yumağı yarattı. Şimdi sormazlar mı, “e kardeşim, yıllarca sen bize ne verdin de, kalkmış bu bana yetmez, beni kimsenin olmadığı kadar güçlü biri haline getirin diyorsun?” Tek adam rejiminin nelere mal olduğu, bunca gücün tek bir insanın elinde toplamasının nasıl sonuç verdiği tarihte defalarca tecrübe edildi. En ufak bir itirazı bile nasıl boğdukları çok vahim deneyimlerle yaşandı. Tarihte yaşanmış bunca kötü tecrübe varken, hep birlikte bir düşünelim. “Atı alan Üsküdar’ı geçmeden” üzerimize serptikleri bu ölü toprağından silkinip kurtulalım. Göz bağlarını yırtıp atalım. Referandumla getirilmeye çalışılan tek adam rejimine al benden de bir HAYIR diyelim!

12 Şubat 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this