UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Almanya’da 50 Bin Metal İşçisi Patronları Uyardı

Almanya’da elektrik ve metal sektöründe çalışan on binlerce işçi, 2 Mayısta bir uyarı grevi gerçekleştirdiler. Toplu sözleşme görüşmeleri, ücret anlaşmazlığı nedeniyle tıkanınca metal işçileri sendikası IG Metall, yaklaşık 100 ayrı fabrikadan 50 bin işçiye geçici iş durdurma çağrısı yaptı. Bu uyarıyı dikkate alan işçiler, üretimi durdurarak greve çıktılar ve önümüzdeki günlerde de ülke genelinde daha fazla eylem yapacaklarını açıkladılar.

Perşembe günü Baden Württemberg şehrinde aralarında Daimler ve Porsche fabrikalarında çalışanların da olduğu 26 bin 500 işçi greve katıldı. Sendika 3,7 milyon metal işçisi için %5,5 ücret artışı istiyor. Metal İşverenleri Federasyonu ise 1 Temmuzdan itibaren uygulanmaya başlanacak ve 11 ayı kapsayacak %2,3 ücret artışı teklif ediyor.

Metal işçileri, otomotiv sektöründen elektronik sektörüne kadar birçok alanda çalışıyorlar. Onların ücretlerinde yapılacak artış, diğer sektörlerde çalışan işçilerin ücretlerini de belirleyecek kilit öneme sahip. Bu nedenle metal işçilerinin mücadelesinin kazanımla sonuçlanması ülke genelindeki işçileri de etkileyecek.

7 Mayıs 2013


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this