UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Almanya: Metal İşçileri Patronları Uyarıyor!

Türkiye’de metal işçileri, MESS ile işçi sendikaları arasındaki anlaşmazlık zaptının ardından greve hazırlanırken, benzer bir süreç de Almanya’da başladı. Yaklaşık 2,3 milyon işçiyi temsil eden Sanayi İşçileri Sendikası IG-Metall ile metal patronlarının örgütü Gesamtmetall arasında toplu iş sözleşmesi süreci devam ediyor. Görüşmelerde anlaşmazlık devam ederken, işçiler farklı bölgelerdeki fabrikalarda Ocak ayının ilk günlerinden itibaren uyarı grevleri gerçekleştiriyorlar. O tarihten bugüne kadar Porsche, Bosch, Opel, MAN, Ford gibi uluslararası firmalara ait fabrikalarda çalışan yaklaşık 500 bin işçinin katıldığı uyarı grevleri yapıldı. İşçiler, grevlerin yanı sıra eylem ve yürüyüşler gerçekleştiriyorlar.

Avrupa’nın en güçlü ekonomisine sahip olmakla övünen Almanya’nın metal patronları, sendikanın istediği %6’lık zamma karşılık işçilere %2’lik bir zam dayatıyorlar. İşçilerse dayatmalara boyun eğmeyeceklerini dile getiriyorlar. Porsche işçi konseyi başkanı Uwe Hück, Stuttgart fabrikasının önünde düzenlenen bir mitingde; “Kazançlar yükseliyor, işverenlerin kasaları dolmuş durumda. Bize yalnızca %2’lik bir oran sunmak sadece aldatmaca değil, utanç vericidir” diyerek bu teklifin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Ücretin yanı sıra diğer önemli anlaşmazlık konusu ise haftalık çalışma saati. Almanya’da yasal çalışma süresi haftalık 35 saat. IG-Metall sendikası işverenlerin bu süreyi uzatıp esnekleştirebildiğini, işçiler lehine de esneklik sağlanması gerektiğini savunuyor. Küçük çocuğu ya da bakması gereken hastası, yaşlısı olan ve talepte bulunan işçiler için çalışma saatlerinin haftalık 28 saate düşürülmesini istiyor. Buna göre isteyen işçiler için 28 saatlik kısa çalışma haftası uygulanması, bunun iki yıla kadar sürmesi ve ardından çalışanların tam gün çalışmaya dönme hakkına sahip olması talep ediliyor. Sendika, bu süre zarfında işçilere aylık 200 avro ek ödenek verilmesini ve vardiyalı işçiler için gece vardiyası zammı uygulanmasını talep ediyor.

Almanya’da işsizlik oranları görece düşük. Gesamtmetall Genel Müdürü Zander, sektördeki şirketlerin yüzde 22’sinin emek gücü sıkıntısı nedeniyle tam kapasiteyle üretim yapamadığını öne sürüyor, “zaten bir emek sıkıntısı çektiğimiz göz önüne alındığında mevcut çalışma süresini azaltmak olacak iş değil” diyerek bu talebi kabul etmeyeceklerini belirtiyor. Ancak işçiler taleplerinde kararlı ve mücadeleye hazır olduklarının altını çiziyorlar. IG-Metall Başkanı işçilere seslenerek, sendikalarının maddi ve manevi olarak greve hazır olduğunu ifade ediyor. Sendika, devam eden görüşmelerde anlaşma sağlanamaması halinde 26 Ocakta grev kararı alınacağını açıkladı.

20 Ocak 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this