UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Almanya’da Metal İşkolunda Anlaşma Sağlandı

Almanya’da metal işçilerinin örgütlü olduğu Sanayi İşçileri Sendikası IG-Metall ile patronların örgütü Gesamtmetall arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. 3,9 milyon metal işçisini ilgilendiren toplu sözleşme, 27 ay geçerli olacak.

Anlaşmaya göre;

  • Nisan 2018’den itibaren geçerli olmak üzere ücretlere yüzde 4,3 zam yapıldı.
  • Ocak-Mart 2018 dönemi için bir defaya mahsus toplam 100 avro ödenecek.
  • 2019 Temmuzunda maaşın yüzde 27’si oranında ek 400 avro ödenecek. İşçiler isterlerse 6 işgününe karşılık gelen bu ödeme yerine 8 gün ek izin kullanabilecek.  
  • İsteyen işçiler için 2 yılla 6 yıl arasında bir süre boyunca haftalık çalışma saati ücret düşürülerek 28 saat olacak. Bu hak, ailesinde bakıma muhtaç kişiler olan işçiler için geçerli olacak.
  • Ücretten feragat ederek çalışma süresini 28 saate düşüren maddeye karşılık, patronlara, ihtiyaç duyduklarında en fazla 40 saat olan haftalık çalışma süresini arttırma hakkı tanındı.

Metal işçilerinin son güne dek geniş katılımlı mitingler ve uyarı grevleri yapmaları sonucunda metal patronları, önce yüzde 2 olarak önerdikleri ücret teklifini yüzde 4,3’e çıkarmak zorunda kaldılar. İşçiler ise ihtiyacı olan işçiler için 2 yıllığına haftalık çalışma süresinin 35 saatten 28 saate düşürülmesini, bu süre içinde 200 avro ek ödenek verilmesini ve vardiyalı işçilere gece vardiyası zammı uygulanmasını talep ediyorlardı.

8 Şubat 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this