UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Amerikalı Liman İşçileri 1 Mayıs’ta Savaşa Karşı İş Bırakacak

ABD’de liman işçilerinin örgütlü olduğu ILWU (Uluslararası Yükleme, Boşaltma ve Depolama Sendikası), Batı Yakası limanlarında çalışan işçilerin, 1 Mayıs’ta, Afganistan ve Irak’ta yürütülen savaşa ve işgale derhal son verilmesi için 8 saat iş bırakacağını duyurdu. Açıklamada, bu savaşın, işçi sınıfının çocuklarının ve Iraklı sivillerin hayatının petrol uğruna harcandığı emperyal bir savaş olduğu belirtilirken, 1 Mayıs’ta “barış yoksa iş de yok” şiarıyla çalışılmayacağı vurgulandı.

Limanlarda toplu sözleşme görüşmeleri yaklaşırken, patron örgütleri sendikanın aldığı bu karara karşı olduklarını açıkladılar. Batı Yakası limanlarını kapsayan ve 2002’de gerçekleşen toplu sözleşme görüşmeleri de gergin bir ortamda yapılmıştı. Bush hükümeti toplu sözleşme görüşmelerine “ulusal güvenlik” bahanesiyle müdahale etmiş ve işçiler görüşmeler esnasında herhangi bir eylem gerçekleştirdikleri takdirde askeri birliklerin buna izin vermeyeceğini duyurmuştu. Ancak görüşmelerin çıkmaza girmesi sonucunda, ILWU’yu limanlardan atmak isteyen patronların 11 gün boyunca sürdürdükleri lokavt, her nedense ulusal güvenliği tehdit eder bulunmamıştı! Sonrasında Bush’un müdahalesiyle lokavt kaldırılmış ve işçiler patronların belirlediği koşullarda çalışmak zorunda bırakılmışlardı.

ILWU yaptığı çağrının arkasında durup 1 Mayıs’ta kitlesel bir biçimde iş bırakılmasını sağlarsa, bu, Irak ve Afganistan’ı işgal eden emperyalist bir ülkenin işçilerinin kendi burjuva devletlerine karşı yükselttikleri tepkiyi göstermesi bakımından gerçekten de önemli bir eylem olacak. Böylece, işçi sınıfının uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs’ta, Amerikalı işçiler, Iraklı ve Afgan kardeşlerine güçlü bir dayanışma mesajı göndermiş olacaklar.Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this