UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Ankara’da “Asgari Ücret Sefalet Ücreti Olmasın” Semineri

23 Aralıkta, UİD-DER Ankara temsilciliğinde “Asgari Ücret Sefalet Ücreti Olmasın” seminerimizi gerçekleştirdik. Seminere, eğitim, basın-yayın, matbaa, metal gibi pek çok işkolundan işçiler ile sağlık sektöründe taşeron çalışan işçiler katıldılar. Asgari ücretin belirlendiği bu günlerde, seminer işçiler tarafından ilgiyle karşılandı.

Seminerimiz, iki bölümden oluştu. İlk bölümde asgari ücretin ne olduğu, nasıl ortaya çıktığı, bu ücreti belirlemede kimlerin söz sahibi olduğu ve asgari ücret uygulamasının ne kadar da yaygın olduğu anlatıldı. Açlık sınırının 1.050, yoksulluk sınırınınsa 3.300 lira olduğu günümüzde, asgari ücretin asgari geçim indirimiyle birlikte 739 lira olduğu vurgulandı. Son 1 yılda sadece doğalgaza peş peşe yapılan %19 ve %10’luk zamma rağmen, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun asgari ücret zammı için %3 gibi bir rakamı gündeme getirdiği söylendi. Bu komisyonda yer alan ve sözde işçileri temsil eden Türk-İş’in aslında hiç de işçileri temsil etmediği bir kez daha açık bir şekilde görüldü.

Etkinlikte taleplerimiz şu şekilde ortaya kondu:

  • Asgari ücreti işçi kurulları belirlesin!

  • Asgari ücret vergi dışı bırakılsın vergiler patronlardan kesilsin!

  • Asgari/temel ihtiyaçları gerçekten karşılayacak bir asgari ücret!

İkinci bölümde ise işçiler yaşadıkları deneyimleri paylaştılar ve konu ile ilgili sorular sordular. Soruların cevaplandırıldığı sohbetten sonra seminer sona erdi.

Seminerin ardından UİD-DER’in çalışmalarına ilk kez katılan işçi kardeşlerimiz, UİD-DER’le beraber yaşamlarında bir şeylerin değişeceğine dair umutlarının arttığını belirttiler. Böyle etkinliklerin işçiler için çok faydalı olduğunu ve yaygınlaştırılması gerektiğini ifade ettiler.

27 Aralık 2012


  İşçi ÖzEğitim Seminerleri

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this