UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Ankara’da “İşçi Ölümlerini Durduralım” Semineri

UİD-DER’in “İş Kazaları Kader Değildir, İşçi Ölümlerini Durduralım!” kampanyası, Ankara’da da start aldı.

18 Kasım Pazar günü UİD-DER Ankara temsilciliğinde gerçekleşen seminere çeşitli sektörlerden işçiler katıldı. Seminerde ilk olarak UİD-DER’in 7. sezon açılış etkinliğinin görüntülerine yer verildi.

Açılış etkinliğimizin coşkulu görüntülerinin ardından iş kazaları ve iş cinayetlerinin anlatıldığı bölüme geçildi. Sunucu arkadaşımızın anlattıklarını dinlerken ve hazırlanan video ve slâytları izlerken salondaki işçiler, bir yandan hüzünlendiler bir yandan da patronlara lanetler yağdırdılar.

Kot taşlama işinde çalışıp silikozis hastalığına yakalanan işçilerin videolarda anlattıkları, patronların biz işçilerin hayatını bir nebze olsun umursamadıklarını bütün gerçekliğiyle gösteriyordu. Hastalık ile boğuşan ve acı gerçekle yüz yüze gelmek istemeyen işçilerden biri doktora gitmeye korktuğunu söylüyordu: “Benim bir çocuğum var. Biliyorum doktora gidersem hasta olduğumu söyleyecek. O zaman ben biterim.”

Madenlerde göçük altında kalan maden işçileri için başbakanın ve eski çalışma bakanının söylediği “ölüm, bu işin kaderinde var” ve “güzel öldüler”  sözleri izleyen işçileri öfkelendirdi.

Seminerin ikinci bölümünde sorular soruldu ve işyerlerinde yaşanan iş kazalarından örnekler verildi. Bir hemşire arkadaşımız işyerinde geçirdiği iş kazasını anlattı. Kazanın olduğu ilk anda bunun iş kazası olduğunu hiç düşünmediğini ama UİD-DER’li bir işçi arkadaşın onu bu konuda uyarması üzerine iş kazası raporu tutturduğunu söyledi.

Seminer, tüm işçilere, UİD-DER’in başlatmış olduğu kampanyaya destek vermeleri çağrısıyla sonlandırıldı.

20 Kasım 2012


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this