UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Ankara’da Newroz

Ankara Tuzluçayır’dan UİD-DER üyesi bir işçi

Mart ayının 21’inde kutlanan Newroz Bayramı ezilmiş, yok sayılmış, baskılara maruz bırakılmış Kürt halkının tüm bu saldırılara karşı verdiği mücadelenin simgesi haline gelmiştir. Newroz sadece baharın gelişinin karşılanması değil aynı zamanda Kürt halkının mücadele günü haline dönüşmüştür. Ancak egemen sınıf, Kürt ulusuna karşı uyguladığı “inkâr ve imha” politikalarını Newroz kutlamalarında hep göstermiştir. Bu yüzden birçok kez kutlamalar devlet tarafından katliama dönüştürülmüştür. Günler öncesinden kutlamalar hakkında yalan haberler yayılıp, burjuva medyanın da desteğiyle kitlelerin bilincini bulandırma operasyonları yapılmaktadır. Yıllarca Newroz kutlamalarını yasaklayan burjuva devlet sonunda bunda başarılı olamayacağını anlayınca bu sefer de Newroz’un içini boşaltma çabalarına girişmiştir. Burjuva devlet, Newroz’u bahar bayramı olarak nitelemiş, bir Türk bayramı edasına sokarak yumurtaların tokuşturulduğu, insanların çuvalların içine girerek yarıştığı, sıradan, basit bir gün haline getirmeye çalışmıştır. Ancak bunda şimdiye kadar başarılı olamamıştır ve olamayacaktır. Çünkü Newroz özellikle son 20 yıldır Kürt ulusunun mücadelesinde önemli bir konuma gelmiştir.

Her sene olduğu gibi bu sene de Newroz kutlamaları kimi Kürt illerinde devlet marifetiyle yine olaylı ve kanlı geçti. Özellikle, Diyarbakır, Hakkâri ve Van’da devletin kolluk güçlerinin gerçekleştirdiği kanlı saldırılarda yüzlerce Kürt insanı yaralandı ve 2 Kürt gösterici de katledildi. Bunun yanı sıra İstanbul’da yüz binlerce insanın katıldığı kitlesel bir kutlamayla tüm bu saldırılara da cevap verilmiş olunuyordu. Talepler her yerde aynıydı: “Kürtlere özgürlük” ve “Newroz Piroz Be”.

Newroz kutlamalarının yapıldığı bir başka yer ise Ankara’ydı. Katılımcılar Toros sokaktan Abdi İpekçi Parkına kadar yürüdü. Parkın girişinde yapılan aramalar sırasında yasak olduğu söylenen bazı dövizlere el konuldu. Alanda yapılan konuşmalarda DTP Milletvekili Hasip Kaplan Newroz’un resmi bayram olması gerektiğini söyleyerek, resmi bayram olması durumunda acıların yaşanmayacağını savundu. Bazı illerdeki valilerin kutlamalara izin vermemesini eleştiren Kaplan, izin verilen illerde Newroz’un bayram havasında kutlandığını ifade etti. Daha sonra söylenen Kürtçe türküler eşliğinde ateşin üzerinden atladık halaylar çektik. Biz de UİD-DER’li işçiler olarak Kürt halkının haklı mücadelesinin yanında olduğumuzu “Kürtlere özgürlük, Kurdara azadi” sloganı ile haykırdık.

25 Mart 2008


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this