UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Ankara’da “Ödenmeyen Ücretler, Kapanan Fabrikalar, Kapıdaki İşsizlik!” Semineri

17 Şubat Pazar günü UİD-DER Ankara temsilciliğinde “Ödenmeyen Ücretler, Kapanan Fabrikalar, Kapıdaki İşsizlik!” semineri gerçekleştirildi. Seminere, sağlık sektöründen taşeron işçiler, sanayi bölgelerindeki çeşitli fabrikalardan işçiler, emekliler ve öğrenciler katıldı.

Seminerin ilk bölümünde, ekonomik krizlerin neden ortaya çıktığı anlatıldı. 2008 yılında yaşanan krizin işçi sınıfını nasıl etkilediği hatırlatıldı. Dünya ekonomik krizinin yeniden derinleşmeye başladığı şu günlerde karşılaştığımız saldırılar ortaya konuldu. Pek çok fabrikanın işçilerin zaten düşük olan ücretlerini ödemediği, bazı fabrikaların kapandığı ve işçilerini açlığa mahkûm ettiği örneklerle anlatıldı. Son aylarda işçileri ücret ödemeden çalıştıran, kapanan, işçiliğin daha ucuz olduğu yerlere taşınan fabrikaların sayısı giderek artmaktadır. Bu durum patronların krizin faturasını işçilere ödetmek istediğini ortaya koymaktadır. Seminerde önümüzdeki süreçte işçilerin en büyük sorununun işsizlik olacağı vurgulandı.

Seminerde, adına kapitalizm denen ve patronların işçileri sömürerek kâr elde etmesine ve sermayesini büyütmesine dayanan bu düzenin, işçileri hangi mekanizmalarla sömürdüğüne değinildi. Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de patronların her türlü yöntemle işçilere saldırdığı vurgulandı. Krizin işçilerin karşısına, sözleşmeli işçilik, taşeronluk ve esnek çalışmanın yaygınlaşması, sendikasızlaştırma, emeklilik için prim gün sayısı ve emeklilik yaşının yükseltilmesi, iş kazaları, vergi zamları ve düşük ücretler olarak çıktığı hatırlatıldı.

Seminerin ikinci bölümde ise sorular soruldu ve sohbetler edildi. Sohbetlerde şöyle denildi: Bugün açlık sınırı 1000 liranın üzerindeyken asgari ücrete sadece 30 lira zam yapılıyor ve asgari ücret toplam 773 lira oluyor. Başbakan, kriz “bizi” teğet geçti derken kimi kastediyor? Acaba o “biz” kim oluyor? Sömürülen İşçi sınıfı mı yoksa sömüren patronlar mı? Biz biliyoruz ki kriz bizi teğet geçmedi, Tam da bize isabet etti ve bunun faturasını dünyanın birçok yerindeki işçiler gibi çok ağır bir şekilde ödüyoruz. Bugün Mısır’da, İspanya’da, Amerika’da, Güney Afrika’da işçilere çok büyük saldırılar olmaktadır ve çok büyük bir kitle bu saldırılara karşı gelmektedir.

Etkinliğin sonunda işçi sınıfının çok büyük bir sınıf olduğu vurgulandı. UİD-DER’li işçilerin inanç ve kararlılıkla mücadele ettikleri hatırlatıldı ve bütün işçiler aileleriyle birlikte UİD-DER ailesine davet edildi. İşçilerin yoğun ilgi gösterdiği sohbetin ardından başka bir mücadele gününde bir araya gelme çağrısıyla seminer sonlandırıldı.

20 Şubat 2013


...önceki
Fabrika Kızı
  İşçi ÖzEğitim Seminerleri

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this