UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Ankara İSİG Meclisi Memur-Sen’i Açıklama Yapmaya Çağırdı

Hükümete yakınlığıyla bilinen Memur-Sen’in genel merkez binası inşaatında 4 Ağustosta Ramazan Aktaş adlı işçi, 13. kattan düşerek hayatını kaybetti. İnşaat Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Zübeyde Hanım Mahallesinde yer alıyor. 38 yaşındaki Ramazan Aktaş, iskelede çalıştığı sırada bina ile iskele arasındaki boşluktan düşerek hayatını kaybetti.

İş cinayetinin ardından araştırma yapan Ankara İSİG Meclisi, Mim Yapı Şirketi tarafından yapılan inşaatta iş güvenliği önlemlerinin alınmaması nedeniyle iş cinayetinin gerçekleştiğini açıkladı. İSİG Meclisi’nin yaptığı açıklamada, araştırmanın sonucunda hayatını kaybeden işçinin üzerinde emniyet kemeri olmadığı, iskelenin ön tarafında da bulunması gereken korkuluğun ve cephe çalışma platformunun eksik olduğu bilgisine ulaşıldığı belirtildi. Bu tip çalışmalarda işçinin emniyet kemerini takabilmesi için bir düşey yaşam hattına takılı bir karabina olması gerektiği fakat Ramazan Aktaş’ın çalıştığı alanda düşey yaşam hattının olmadığı ifade edildi. Bu durumda işçinin kişisel koruyucu donanımlarına sahip olmasının işe yaramayacağına dikkat çekildi.

Ankara İSİG Meclisi, iş cinayetinin meydana geldiği inşaatın Memur-Sen’in genel merkez binası olduğu bilgisine, yaptıkları araştırma sonucu ulaştıklarının altını çizdi. İş cinayetinin Memur-Sen’e ait bir inşaatta gerçekleşmesine ve iş cinayetinin ardından sendikadan da taşeron Mim Yapı Şirketinden de açıklama yapılmamasına şu sözlerle tepki gösterdi: “Her gün 5-6 iş cinayetinin yaşandığı Türkiye’de bir inşaat işçisi arkadaşımızın daha ölüm haberini almanın üzüntü ve öfkesini yaşarken, bu iş cinayetinin, Türkiye’nin en çok üyeye sahip kamu emekçisi konfederasyonunun sahibi olduğu bir inşaatta olması kaygı ve utanç vericidir. Dahası, yaşanan iş cinayetinin ardından Memur-Sen de, taşeron şirket Mim Yapı da hiçbir açıklama yapmamıştır. Memur-Sen’in bir konfederasyon olarak yapması gereken işçi sınıfının çıkarları için ve tabi ki iş cinayetlerine karşı da mücadele etmek iken hangi sebeple sessiz kalmaktadır?”

Bina inşaatının bir şirket tarafından yapılmasının Memur-Sen’in sorumluluğunu ortadan kaldırmayacağına dikkat çeken Meclis, Ramazan Aktaş’ın iş cinayeti sonucu ölümünden Memur-Sen’in de Mim Yapı’nın da sorumlu olduğunu vurguladı.

9 Ağustos 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this