UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Ankara’da 3 İnşaat İşçisi Hayatını Kaybetti

İnşaat sektörü iş cinayetlerinde başı çekmeye devam ediyor. Ankara Etimesgut’ta 7 Temmuzda özel bir okulun inşaatında enkaz altında kalan işçilerden üçü hayatını kaybetti. Şehit Celal İşen Caddesi üzerinde yer alan binanın giriş katına asma kat yapıldığı sırada çelik üzerine dökülen betonu taşıyamayan kalıp çöktü. 4 işçi beton, demir ve kalıp parçalarının altında kaldı. Mahsur kalan işçiler için kurtarma ekiplerinin yaptığı çalışma sonucu 3 işçinin cansız bedenine ulaşıldı. Enkazdan bir işçi de yaralı olarak kurtarıldı. Kurtarılan işçi hastaneye sevk edildi.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği denetimlerinin gerektiği gibi yapılmaması nedeniyle inşaatlarda hemen her gün iş cinayetleri gerçekleşiyor. Çok sayıda inşaat işçisi, yüksekten düşme, ezilme, göçük altında kalma, elektrik akımına kapılma gibi nedenlerle ya hayatını kaybediyor ya da sakatlanıyor.

Türkiye’de inşaat sektörü büyüdükçe sermayenin kârı da artıyor. İş güvenliği önlemleri ise maliyet olarak görülüyor. Bu büyümeden işçilerin payına düşense artan yoksulluk ve iş cinayetleri oluyor.

7 Temmuz 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this