UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Ankara’da Kadınlar “HAYIR” Diye Haykırdı

8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü Ankara’da Kurtuluş Parkında düzenlenen mitingle kutlandı. 8 Mart Kadın Platformunun çağrısıyla yapılan mitinge sendikalardan, derneklerden, siyasi partilerden, kadın örgütlerinden kadınlar ve öğrenciler katıldılar. Miting boyunca 16 Nisan referandumunda kadınların tercihinin “HAYIR” olacağı konuşmalarda, sloganlarda, pankartlarda, söylenen şarkılarda ısrarla vurgulandı.

Miting, Türk Metal Sendikası’nın Ankara’da düzenleyeceği 22. Kadın Kurultayına katılmak üzere çıktıkları yolda trafik kazası geçiren ve hayatını kaybeden 7 kadın işçi ve iş cinayetlerinde, kadın cinayetlerinde, daha güzel bir dünya mücadelesinde yaşamını yitiren tüm kadınlar için yapılan saygı duruşuyla başladı. 8 Mart Kadın Platformu adına yapılan ortak açıklama Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce olarak okundu. Açıklamada 16 Nisanda yapılacak referandumda OHAL’i olağanlaştıran anayasa değişikliğine kadınların “Hayır” diyeceği sıkça vurgulandı. Artan kadın cinayetlerine, tacize, tecavüze, savaşa, ucuz emek sömürüsü ve esnek çalışmaya, iş cinayetlerine, homofobiye, OHAL’e, kayyumlara, tek adam rejimine karşı “Hayır” çağrısı yapıldı.

Miting boyunca “OHAL’e Hayır!”, “Yaşasın Kadın Dayanışması!”, “Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz!”, “Kadın, Yaşam, Özgürlük!” sloganları atıldı. Miting coşkulu halaylarla sona erdi.

9 Mart 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this